Zbiorniki żelbetowe firmy Wolf System, budowane w oparciu o opatentowany system szalunku, przeznaczone są do gromadzenia biomasy, wody, ścieków czy innych produktów sypkich. W ostatnich miesiącach konstrukcje Wolf System wykorzystane zostały przy wznoszeniu kilku biogazowniach w całym kraju: w Kostkowicach, Grzmiącej, Żórawinie, Zalesiu-Domaszowicach, Piekoszowie, Gorzesławiu, Borzęciczkach, Rzeczycach czy Łanach Wielkich.
Budowa biogazowni rolniczej ze zbiornikami żelbetowymi Wolf System
Fot. Wolf System
Konstrukcje żelbetowe sygnowane marką Wolf System w dużym stopniu opierają się na opatentowanym i wyprodukowanym przez tę firmę stalowym szalunku dla zbiorników cylindrycznych. Perfekcyjnie przygotowany system usztywniający gwarantuje dokładne i idealnie okrągłe formy zbiorników. Szalunki wewnętrzne i zewnętrzne są tak skonstruowane, by mogły być montowane bez kotew ściennych i elementów dystansowych. Specjalistyczne szalunki stalowe oferowane są w dwóch rodzajach: szalunki małopowierzchniowe (KFS) oraz wielkopowierzchniowe (GFS). Małopowierzchniowe – w zależności od wybranej opcji – dają możliwość skonstruowania zbiornika o średnicy od 2 m do nawet 50 m. Są one najczęściej stosowane podczas budowy wszystkich wielkości zbiorników dla oczyszczalni ścieków, zbiorników przemysłowych, silosów na materiały sypkie, zbiorników na gnojowicę czy instalacji w biogazowniach rolniczych, takich jak te w Kostkowicach, Grzmiącej, Żórawinie, Zalesiu-Domaszowicach, Piekoszowie, Gorzesławiu, Borzęciczkach, Rzeczycach czy Łanach Wielkich.
Biogazownie rolnicze ze zbiornikami żelbetowymi Wolf System
Fot. Wolf System
W ostatnich dniach monolityczne zbiorniki żelbetowe firmy Wolf System otrzymały nagrodę TopBuilder 2012, czyli tytuł dla najbardziej innowacyjnych produktów budowlanych. Jak mówił Rajmund Reichel, który podczas uroczystej gali odebrał statuetkę: „Bycie czołowym dostawcą rozwiązań zobowiązuje do tego, by stale podnosić ich jakość. Bogate doświadczenia zdobyte w Europie zachodniej chcemy przenieść na nasz lokalny rynek. Cieszy zatem fakt, że zbiorniki żelbetowe przygotowywane przez firmę Wolf System z coraz większą siłą wpisują się w mapę obiektów wykorzystujących odnawialne źródła energii w Polsce. Nagroda TopBuilder 2012 jest uhonorowaniem ciężkiej pracy, ale także zachęca do dalszych wysiłków i starania o kolejne sukcesy”.
Rajmund Reichel
Fot. Wolf System
Niezależnie od docelowego wykorzystania zbiornika, Wolf System w zależności od zamówienia może kompleksowo realizować inwestycję: od szczegółowego projektu i planu wykonania, poprzez przeprowadzenie robót budowlanych, na ostatecznym oddaniu obiektu do użytku kończąc.
Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 1 (8) 2012