Rozwiązania pompujące włoskiego koncernu Cifa są rezultatem długoletniego już doświadczenia w stosowaniu betonu na rynkach budowlanych. Zarówno projektowanie, jak i produkcja tych urządzeń mają miejsce w fabryce w Senago koło Mediolanu.
Fot. Cifa
W związku z ponad 40-letnim doświadczeniem na polu pomp przewoźnych, ich niezawodność i wszechstronność satysfakcjonuje najbardziej wymagających klientów na rynku konstrukcyjnym. Szeroki zakres prac, które mogą wykonywać te maszyny obejmuje drobniejsze budowy, pompowanie betonu natryskiwanego, jak i wielkie inwestycje z zakresu inżynierii lądowej. Pompy przewoźnie dostępne są w wersji diesel lub elektrycznej. Bezhałasowe lub ognioodporne, w każdej sytuacji zachowują podstawowe parametry stabilności, niskich kosztów operacyjnych oraz niezmiennego rytmu pompowania, bez względu na to czy pompują pod ziemią, nad ziemią, na dalekie czy bliskie odległości.
Fot. Cifa
Te wszechstronne maszyny stanowią jeden z podstawowych elementów oferty Tarbi Białecki i wspólnicy sp.j. wyłącznego autoryzowanego przedstawiciela Cifa S.p.A. w Polsce. Są one niewątpliwą alternatywą dla pomp samojezdnych, albowiem nie wymagają dużo miejsca na rozstawianie, a po podłączeniu rurociągu doskonale zastępują pompę tradycyjną. Co więcej, pompy przewoźne są stosowane na tzw. robotach długotrwałych, czyli w miejscach gdzie trudno ustawić samochód ciężarowy, a konieczne jest ciągłe pompowanie – wówczas taka maszyna ustawiona na placu budowy może pracować non stop z wydajnością uzależnioną od wielkości danej pompy. Zastosowanie znajduje również w połączeniu z palownicami powszechnie stosowanymi na placach budowy w szczególności związanymi z drogownictwem, a to również ze względu na wytrzymałość jednostki pompującej i odpowiednie właściwości robocze w odniesieniu do wszystkich rodzajów betonu.
Fot. Cifa
Pompy stacjonarne wyposażone są w sztywny wózek jednoosiowy z hakiem cięgłowym z dwoma ogumowanymi kołami. Źródłem zasilania pompy jest oddzielny silnik Diesla lub elektryczny. Poszczególne modele dostarczane są wraz z wyposażeniem standardowym, obejmującym szeroki wybór akcesoriów, które zapewniają wszechstronność działania pomp, dzięki której są one idealnym rozwiązaniem na wielkich placach budowy poza miastami, jak i w centrach miast. W zależności od prowadzonych prac klient może wybrać pompę najbardziej odpowiednią do swoich potrzeb. Pompy serii 6 służą do wykonywania drobniejszych zadań z zakresu inżynierii lądowej. Pompy serii 7 o usztywnionej wieloosiowej konstrukcji z ręcznym dopasowaniem, dzięki możliwość przełączenia i zmiany wydajności na moc pompowania stosowane są na budowach o zmiennych parametrach pompowania, gdzie raz potrzebna jest zwiększona wydajność, a za chwilę zwiększone ciśnienie. Pompy serii 8 nadają się do pełnego zakresu prac obejmujących zadania zarówno na małych pracach budów, jak i skomplikowanych inwestycjach w tym wysoko pnących. W tej gamie znajduje się pompa stacjonarna PC 1007/712 o mocnej i niezawodnej konstrukcji, sprawiającej, że jest funkcjonalna i łatwa w użyciu. Dostępna z silnikiem Deutz o mocy 130 kW, może pracować non stop nie zmieniając wydajności i utrzymując niskie koszty operacyjne, nawet podczas największego obciążenia.
Fot. Cifa
Standardowe wyposażenie pomp przewoźnych wzbogacone jest o akcesoria rozszerzające zakres zastosowań pompy, co pozwala im się sprawdzić podczas wykonywania prac na rozległych terenach, jak i obszarach miejskich o ograniczonej manewrowości. Główna pompa wyposażona jest w tłok osiowy i charakteryzuje się możliwością zmiennej wydajności przy zastosowaniu stałej mocy. Pompę zębatą przewidziano dla czynności dodatkowych. Zastosowany w tych pompach zawór S, wykonany ze stali o zróżnicowanych grubościach wraz z otwartym obiegiem systemu hydraulicznego pozwalają na pompowanie betonów różnej klasy. Pompy te zapewniają stały i łagodny przepływ mieszanki również w czasie pracy pod wysokim ciśnieniem. Urządzenia te pracują cicho, gwarantują niskie koszty eksploatacji i automatyczną kompensację zużycia.
Milena Tarkowska
Tarbi Białecki i wspólnicy sp.j.