Technologia maksymalizująca wykorzystanie ciepła z odpadów w procesie produkcji klinkieru

Ocena: 0
6226
Firma Cemex Polska została beneficjentem projektu B+R finansowanego z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest modernizacja linii produkcji klinkieru w cementowni Rudniki.

Cementownia Rudniki

Istotą tego projektu nie jest wzrost produkcji a istotna modernizacja technologii prowadząca do znacznych oszczędności kosztów produkcji i dotrzymaniu bardzo wymagających norm emisji zapisanych w Konkluzjach BAT, które Decyzją Komisji Europejskiej z dnia 26.03.2013 r., od września 2018 roku muszą zostać spełnione przez wszystkie instalacje do produkcji cementu, wapna i tlenku magnezu.

Koncepcja zakłada wykorzystanie jednego pieca zamiast trzech istniejących, przy czym zdolność produkcyjna klinkieru całego zakładu pozostanie niezmieniona. Nowa linia produkcyjna ma zapewnić znaczne zwiększenie wykorzystania paliw alternatywnych. Dzięki temu cementownia Rudniki zbliży się wskaźnikiem wykorzystania paliw alternatywnych do cementowni Chełm, która jest teraz światowym liderem wśród wszystkich zakładów CEMEX. Tylko 15% ciepła będzie wytwarzane przy użyciu paliw pierwotnych a to prowadzi do poważnych redukcji zużycia paliw kopalnych.

Tak wysokie wskaźniki techniczne instalacji muszą równocześnie spełniać bardzo wymagające (zaostrzone znacząco wobec aktualnych norm) parametry emisyjne. Oprócz redukcji emisji NOx , SOx i Hg, będzie też istotna redukcja jednostkowego zużycia ciepła. To też doprowadzi do redukcji emisji CO2. To, co łatwo da się powiedzieć nie zawsze równie łatwo zrealizować zwłaszcza, gdy chodzi o wyśrubowane normy emisji. Na tym etapie skuteczna i ekonomicznie akceptowalna technologia redukcji emisji nie jest sprawą oczywistą i wciąż prowadzone są badania mające na celu testowanie nowych pomysłów. Tak samo jest w przypadku tego projektu. Zamierza on wykorzystać całkiem nową technologię redukcji tlenków azotu i siarki i rtęci.

Na potrzeby tego projektu CEMEX Polska Sp. z o.o. utworzyła konsorcjum z Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Opolu. Konsorcjum złożyło wniosek o dofinansowanie fazy badawczej w programie Gekon (Generator Koncepcji Ekologicznych) prowadzony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Koncepcja zaprezentowana we wniosku uzyskała akceptację zespołu oceniającego i projekt uzyskał dofinansowanie. Warto zauważyć, że tylko ok. 10% złożonych wniosków uzyskało dofinansowanie w tej edycji Gekona.

Projekt otrzymał nazwę "Nowatorska technologia maksymalizująca wykorzystanie ciepła z odpadów w procesie produkcji klinkieru". Budżet programu został wyceniony na 3 312 877 zł a dofinansowanie NCBIR wynosi 3 034 228 zł. Jest to więc istotne wsparcie programu badawczego. Realizacja projektu rozpoczęła się w lipcu 2015 a zakończy się w czerwcu 2016.

Projekt ze względu na swoją atrakcyjność ma dużą szansę na realizację w cementowni Rudniki a wyniki badań zastosowania utleniaczy do redukcji NOx mogą być inspiracją do zastosowania tej technologii w innych cementowniach Grupy CEMEX lub innych producentów.




Źródło: Cemex
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: