Grupa sklejkowa PAGED S.A. stawia sobie duże wyzwania jakościowo-technologiczne względem swoich produktów w celu sprostania coraz to większym wymaganiom rynku.
Skejka szalunkowa
Fot. Paged
Jednym z istotnych czynników wpływających na rozwój firmy jest zakup wysokiej jakości surowca drzewnego, czego dowodem są certyfikaty FSC oraz PEFC na gotowe produkty. Program inwestycyjny, na który firma przeznacza co roku ogromne nakłady finansowe, zakłada ciągłe ulepszenia technologii, rozbudowę i modernizację parku maszynowego w zakładach produkcyjnych. Wszystko to w celu poprawienia jakości produkowanych wyrobów. Natomiast liczne szkolenia pracowników mają za zadanie podnoszenie kwalifikacji, a dzięki temu również poziomu świadczonych usług.
System zarządzania skutkuje wysoką jakością i zwiększeniem obszaru zastosowania sklejek – główny obszar to budownictwo, gdzie wykorzystuje się je do budowy ścian działowych, sufitów, drzwi, na poszycia dachów, na okładziny ścian, podłóg i sufitów, jako materiał konstrukcyjny lub wypełniający do deskowań oraz do budowy form do betonu, w budownictwie przemysłowym na ściany działowe, podłogi i podesty hal, jako podesty do rusztowań, również na elewacje i do wykończenia wnętrz. W przemyśle transportowym sklejki wykorzystuje się jako materiał podłogowy w przyczepach i naczepach, wagonach, ze względu na antypoślizgowy charakter powierzchni i ich wytrzymałość na ścieranie. Inne zastosowania sklejek to m. in. przemysł opakowań: na skrzynie, pudełka, kontenery, w przemyśle stoczniowym i szkutnictwie: do wykańczania wnętrz statków, jachtów i łodzi, inne sposoby wykorzystania: jako tablice informacyjne i reklamowe, na wyposażenie placów zabaw i wiele innych zastosowań. Do tego typu celów najczęściej wykorzystuje się sklejki szkutnicze, szalunkowe i antypoślizgowe. Są to sklejki liściaste (jednorodne lub kombi) klejone na bazie żywicy fenylowej, przeznaczone do użytkowania w warunkach wewnętrznych, jak i zewnętrznych wg klasy technicznej PN-EN 636. Dwustronne okleinowanie filmem fenylowym (film fenylowy to ekologiczny papier nasycony żywicą fenylową) wg nowoczesnej technologii fińskiej z czterema zabezpieczonymi kantami farbą akrylową – dzięki temu produkt odporny jest na ścieranie, wilgoć, wodę i niekorzystne warunki atmosferyczne i przeznaczony jest do wielokrotnego użytku (ze względu na uodpornione działanie alkaliów, olejów, smarów itp.). W zastosowaniu są filmy: fiński – producent KOTKA MILLS, DYNEA i hiszpański – COVERIGHT oraz niemiecki – SURFACTOR. Wszystkie sklejki posiadają atesty i certyfikaty wydane przez niemiecki Instytut MPA-Eberswalde, badania RST Rail System Testiny GmbH oraz badania wykonywane przez PIMOT i Instytut Kolejnictwa w Warszawie.
Skejka szalunkowa
Fot. Paged
Standardowe formaty, w jakich dostępne są sklejki to: 1250×2500, 2500×1250, 1500×2500, 2500×1500, 1500×3000, 3000×1500, 1500×1500. Możliwe są również inne formaty po wcześniejszym uzgodnieniu. Dodatkowo producent oferuje obróbkę na CNC (np. wiercenie otworów, profilowanie). Dostępne są również różne grubości sklejek: od 9 do 30 mm. W zależności od wilgotności powietrza mogą wystąpić drobne zmiany wymiarów sklejek (w granicach +/-0,5%), bo jest to przecież produkt naturalny, który pracuje. Sklejki oferowane są w kolorach: zielony, czerwony, żółty, szary, biały, jasny i ciemny brąz oraz czarny.
Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 1 (8) 2012