Trudno sobie wyobrazić współczesny plac budowy bez nowoczesnych rozwiązań obejmujących materiały, technologie oraz sprzęt. Betomax Polska dostarcza produkty i technologie, które od wielu lat są z powodzeniem stosowane przez największe firmy budowlane na terenie naszego kraju.
Łożyska konstrukcyjne – ważny element każdego obiektu mostowego
Fot. Betomax Polska
Jednym z ważniejszych elementów każdego obiektu mostowego są łożyska konstrukcyjne. Przenoszą one na podpory reakcje od obciążeń pionowych i poziomych, muszą również zapewnić swobodę odkształceń dźwigarów i pomostu, które są wynikiem m.in. wpływu temperatury. Jeśli w doborze łożyska zostaną błędnie przewidziane wartości przemieszczeń (np. będą zbyt małe), to nastąpi uszkodzenie konstrukcji obiektu mostowego.
Efektem błędów na etapie projektowania i doboru łożysk może być blokowanie się łożysk i dźwigarów, parcie konstrukcji głównej na przyczółki i w konsekwencji pękanie ścian przednich, czołowych oraz ciosów podłożyskowych. Z kolei, gdy wyznaczone przemieszczenia są zbyt duże, wówczas dobór także jest nieprawidłowy, a w konsekwencji zawyża się niepotrzebnie koszty budowy i eksploatacji konstrukcji.
Montaż łożyska konstrukcyjnego na obiekcie mostowym
Fot. Betomax Polska
W celu prawidłowego doboru łożysk należy znać siły pionowe i poziome oraz przemieszczenia termiczne, które można wyznaczyć na podstawie szacowanych wartości określonych w normach.
Poniżej przedstawiono bardzo skrócony wykaz kryteriów w celu prawidłowego doboru i projektowania łożysk w obiektach mostowych, jednakże inżynierowie firmy Betomax z powodzeniem wspierają biura projektowe i firmy budowlane w teoretycznym i technicznym rozwiązaniu łożyskowania obiektów mostowych. Betomax Polska od ponad 5 lat, jest wyłącznym przedstawicielem w Polsce firmy GUMBA GmbH oferując szeroki zakres usług doradztwa technicznego oraz produktów niemieckiego partnera. Od ponad 40 lat GUMBA jest marką oznaczającą techniczne kompetencje we wszystkich obszarach łożyskowania obiektów mostowych. Osiągnięcia kadry technicznej przyczyniły się do stworzenia znaku firmowego GUMBA, liczącego się w światowym przemyśle budowlanym.
Betomax oferuje łożyska elastomerowe, łożyska elastomerowo-ślizgowe, garnkowe i sferyczne. Oprócz produkcji łożysk konstrukcyjnych do obciążeń pionowych 20 tys. kN oraz obciążeń pochodzących od sił horyzontalnych do 2 tys. kN firma jest w stanie opracować i wykonać łożyska specjalne. Wyroby spełniają najwyższe wymagania, jakie stawiane są obecnie dla tej grupy produktów.
Jakość i zadowolenie użytkowników systemów oferowanych przez Betomax Polska są najwyższym priorytetem dla firmy. Dlatego też, oprócz wymagań normowych ustalone zostały własne procedury zarządzania jakością. Świadomość jakości oraz wymogi najnowszych norm, przepisów praz świadectw kontroli nadzoru budowlanego określają sposób postępowania nadzoru własnego oraz zewnętrznego.
Łożyska firmy Betomax produkowane są w oparciu o obecnie obowiązującą normę PN-EN 1337:
- zbrojone łożyska elastomerowe wg EN 1337-3,
- łożyska odkształcalne z konstrukcjami podtrzymującymi wg EN 1337-8 i DIN 4141-13,
- łożyska elastomerowo-ślizgowe wg EN 1337-2 i PN-EN 1337-3,
- łożyska garnkowe wg EN 1337-5,
- łożyska sferyczne wg EN 1337-7,
- łożyska prowadzące i łożyska na siły horyzontalne wg EN 1337-8.
Przykład form stalowych oferowanych przez BETOMAX Polska
Fot. Betomax Polska
Obiekty mostowe, poza funkcją użytkową, powinny mieć również estetyczny wygląd. Z tego powodu, projektanci starają się, by kształty podpór czy gzymsów były atrakcyjnie i przyciągały wzrok użytkowników. Wykonanie dowolnego kształtu filarów mostowych będzie możliwe między innymi dzięki wykorzystaniu form stalowych Betomax. Ten szczególny system szalunków, dzięki możliwości wykonania form o dowolnych wymiarach zapewnia pełną swobodę kształtowania podpór obiektu na etapie projektowania, jak również rozwiązuje problemy ich wykonania gwarantując wysoką jakość elementu.
System form stalowych przeznaczony jest do wykonywania słupów okrągłych o średnicy od 250 do 1500 mm. Modularna budowa pozwala swobodnie operować poszczególnymi elementami, dostosowując formy do własnych potrzeb. Oferta Betomax Polska nie kończy się wyłącznie na rozwiązaniach typowych. Firma może wykonać dowolny, nietypowy kształt zgodnie z życzeniem inwestora, projektanta, czy wykonawcy. Jednym z ciekawszych rozwiązań było opracowanie form stalowych użytych do kształtowania filarów mostu o wysokości 12 m wykonywanych w jednym ciągu technologicznym.
Wykorzystując stalowe szalunki Betomax, dzięki ich kompatybilności z systemowymi deskowaniami płaskimi, można wykonać również wyoblenia czy filary o kształcie owalnym. Ponadto wysoka jakość wykonania form sprawia, że nadają się one również do tworzenia elementów architektonicznych w budownictwie kubaturowym. Kolumny, słupy czy filary wykonane z użyciem form stalowych Betomax będą posiadać gładką powierzchnię bez uciążliwych szwów, tak charakterystycznych w przypadku innych rozwiązań.
Wózek montażowy MTW-72
Fot. Betomax Polska
Kolejnymi elementami konstrukcyjnymi, którym często nadaje się specyficzny kształt są gzymsy płyty mostowej. Również w wykonaniu tego elementu obiektu mostowego, pomocna będzie oferta proponowana przez Betomax Polska. Wsporniki gzymsu pozwalają na wygodny i pewny montaż szalunków a następnie ich wbetonowanie do konstrukcji nośnej obiektu. Dzięki różnorodności konstrukcji, wsporniki te można wykorzystać między innymi w:
- pracach remontowych i konserwacyjnych na mostach bez konieczności wstrzymywania ruchu,
- pracach montażowych, na ścianach prostopadłych do płyty,
- w ścianach wsporczych,
- w miejscach pochyłych,
- w przypadku wąskiego lub szerokiego sklepienia obiektu,
- w przypadku gzymsu ze zintegrowaną siecią trakcyjną,
- we wszystkich rozwiązaniach nietypowych.
- montaż płyty gzymsowej;
- prace konserwacyjne pod płytą obiektu;
- prace na obiektach stawianych na wodzie, gdzie ustawienie rusztowań jest niezwykle trudne;
- instalacja, wymiana i konserwacja ekranów akustycznych.
Montaż kotew talerzowych
Fot. Betomax Polska
Ważnymi elementami, montowanymi równocześnie z płytą gzymsową czy kapą chodnika są mocujące je do konstrukcji nośnej kotwy talerzowe. Typy kotew, jakie są w ofercie firmy Betomax pozwalają na:
- połączenie, w przypadku nowobudowanego obiektu, kapy chodnika z płytą;
- mocowanie nowej kapy chodnika na remontowanych obiektach.
Produkty dystrybuowane przez Betomax Polska spełniają odpowiednie wymagania normowe, mają niezbędne certyfikaty, atesty i badania oraz w wymierny sposób przyczyniają się do usprawnienia prac wykonywanych na budowie.
Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 2 (9) 2012