Certyfikat LEED dla drugiego etapu gdańskiej Alchemii

Ocena: 0
5759
Projekt kolejnego etapu inwestycji Alchemia, którego budowa rozpocznie się już za kilka miesięcy, został wyróżniony przez prestiżową, amerykańską organizację US Green Building Council. Inwestor otrzymał potwierdzenie przejścia wstępnego etapu w systemie certyfikacji LEED FOR CORE & SHELL 2009. Alchemia II uzyskała najwyższą do tej pory ocenę punktową w Polsce.

"Zielone budownictwo jest okazją do odpowiedzi na najbardziej istotne wyzwania naszych czasów, w tym globalne zmiany klimatyczne, zależność od niezrównoważonych i drogich źródeł energii oraz zagrożeń dla zdrowia człowieka" - mówi Rick Fedrizzi, prezes, dyrektor generalny i założyciel U.S. Green Building Council. "Nowatorskie projekty budowlane, takie jak Alchemia, są podstawową siłą napędową zielonego ruchu w budownictwie" - dodaje.

W Polsce jest w tej chwili 58 budynków LEED podlegających jawnej klasyfikacji. 15 z nich otrzymało już ostateczny certyfikat (z czego tylko dwa na najwyższym poziomie - Platinum), a pozostałe są w trakcie procesu. Na początku ub. roku precertyfikowany w systemie LEED na poziomie Platinum został pierwszy etap Alchemii. Budynek ten w październiku 2013 oddany zostanie do użytku, tym samym rozpocznie się procedura uzyskania ostatecznego certyfikatu. Ten sam poziom precertyfikacji z jeszcze wyższą punktacją (89/110) otrzymał właśnie drugi etap Alchemii. Jest to obecnie najwyższy wynik oceny punktowej w Polsce.

"Uzyskanie tak wysokiej oceny podczas procesu certyfikacji LEED było możliwe dzięki doświadczeniom zdobytym podczas projektowania i budowy pierwszego etapu Alchemii oraz dzięki zaangażowaniu odpowiednio przeszkolonego zespołu projektowego i konsultanta LEED o dużym, międzynarodowym doświadczeniu" - podkreśla Agnieszka Kalinowska-Sołtys z pracowni APA Wojciechowski.

Podczas przygotowywania projektu przeprowadzono wiele analiz i opracowań, które zoptymalizowały koszty przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów budynku. Dla Alchemii I przeprowadzono dynamiczna symulację energetyczną budynku na modelu 3D. Zespół projektowy mógł szczegółowo przeanalizować różne rozwiązania i wybrać te najbardziej odpowiadające potrzebom projektu. Dało to podstawę do doboru jeszcze bardziej wydajnych systemów dla Alchemii II. Przy zachowaniu wysokiej oszczędności Alchemia I i II zapewnia także najwyższą jakość powietrza we wnętrzach, co jest niezmiernie ważne dla komfortu pracy przyszłych najemców. Alchemia II uzyskała 11 z 12 możliwych punktów w kategorii Indoor Environmental Quality.

LEED (Leadership In Energy and Environmental Design) jest wiodącym na świecie systemem certyfikacji wysokowydajnych i zrównoważonych budynków. Jego celem jest sprawienie, aby projektowanie, budowanie oraz eksploatacja budynków przeprowadzane były w sposób pozwalający na odpowiedzialną społecznie poprawę jakości życia i ochronę środowiska w szerokim znaczeniu. Jest to możliwe dzięki ograniczeniu zużycia energii, wody, wykorzystaniu przyjaznych środowisku materiałów, ograniczeniu zanieczyszczeń i emisji szkodliwych substancji związanych z budową i funkcjonowaniem budynku, zapewnieniu wysokich standardów środowiska wewnątrz, edukacji oraz szeregu innych działań przyczyniających się do powstania i funkcjonowania przyjaznego, oszczędnego budynku.

Budynki są odpowiedzialne za 72 % całkowitego zużycia energii elektrycznej oraz 40 % całkowitego zużycia energii na świecie (EIA Annual Energy Review 2005), również za znaczne zużycie wody, zarówno podczas ich budowy, jak i późniejszej eksploatacji. Dlatego też znaczenie "zielonego" budownictwa wzrasta, a firmy zwracają na ten aspekt coraz większą uwagę.

"Choć zmiany klimatu to problem globalny, innowacyjne firmy jak Torus, poprzez lokalne działania wspierają jego rozwiązanie" - mówi Rick Fedrizzi z USGBC. Znaczenie ekologii w budownictwie rośnie o czym świadczy chociażby skala stosowania certyfikacji na świecie.

"Jest to szalenie istotne i doskonale wpisuje się w nowe motto LEED, który stosowany w 135 krajach jest najlepiej rozpoznawalnym systemem certyfikacji budynków na świecie. Certyfikacja LEED dla Alchemii I i II potwierdza zarówno prestiż inwestycji, jak również wskazuje, że Torus jest w awangardzie współcześnie pojmowanego budownictwa" - dodaje Agnes Vorbrodt, LEED AP BD+C, właścicielka firmy VvS | Architects & Consultants, członek LEED International Roundtable oraz konsultant LEED dla obu projektów.

Projekt Alchemii oceniany był w następujących kategoriach: zrównoważone działki (sustainable sites); oszczędność wody (water efficiency); energia i atmosfera (energy and atmosphere); materiały i surowce (materials and resources); jakość powietrza wewnątrz budynku (indor environmental quality); innowacje w projektowaniu (innovation in design); zgodność z priorytetami polityki regionalnej (regional priority credits).

Źródło i wizualizacja: www.alchemia.gda.pl
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: