31 stycznia 2014 r. podpisano ustawę o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. Teraz czeka ona na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.
Powodem wydania ustawy jest korzystny dla emerytów wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 13 listopada 2012 r., sygn. akt K 2/12. Uznał on, że cofnięcie prawa do pobierania emerytury było niezgodne z konstytucją. Zgodnie bowiem z zakwestionowanymi zapisami, część osób musiała, by móc otrzymywać dalej świadczenie, rozwiązać stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą. Osobom, które tego nie zrobiły, ZUS zawieszał prawo do wypłaty świadczeń.ZUS nie zwróci z urzędu zawieszonych świadczeń, dlatego należy wystąpić z takim wnioskiem. Zwrot zawieszonej emerytury przysługuje emerytowi, który nabył prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 r., a jego prawo do emerytury zostało zawieszone w związku z kontynuowaniem przez niego po 30 września 2011 r. zatrudnienia bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury. Nie dotyczy to jednak emerytów, którzy świadczenia odzyskali na podstawie prawomocnego wyroku sądu – im ZUS zawieszoną emeryturę wypłaci właśnie na podstawie uzyskanego wyroku.
Do wniosku o wypłatę zawieszonej emerytury należy dołączyć zaświadczenie o wysokości osiąganych przychodów, które wystawi pracodawca. ZUS natomiast wyda decyzję w sprawie ustalenia i wypłaty zawieszonej emerytury w terminie 60 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji. ZUS w decyzji orzeknie również o kwocie należnych odsetek, bowiem zgodnie z ustawą, zwrot zawieszonych emerytur nastąpi z odsetkami ustawowymi, liczonymi do dnia wejścia w życie ustawy. Odsetki będą również przysługiwały, jeżeli w ustawowym terminie ZUS nie wyda decyzji o zwrocie świadczeń.
Wniosek o wypłatę zawieszonych emerytur można złożyć w ZUS zaraz po wejściu w życie ustawy. Nie ma natomiast terminu końcowego na jego złożenie. Odsetki jednak ZUS naliczy do dnia jej wejścia w życie.
Nie wszyscy emeryci, którym ZUS zawiesił wypłatę emerytury, mogą starać się teraz o jej zwrot. Chodzi o te osoby, które prawo do emerytury nabyły w okresie gdy warunkiem jej uzyskania nie było rozwiązanie stosunku pracy. Przepis pozbawiający tego prawa emerytów został wprowadzony do ustawy emerytalnej z dniem 1 stycznia 2011 r. i dotyczy emerytów, którzy nabyli prawo do emerytury, zgodnie z obowiązującymi przepisami, bez konieczności rozwiązywania stosunku pracy.
Edyta Pisarczyk |