Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje osobom, które przystąpiły do ubezpieczenia chorobowego zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie. Różnica polega na długości okresu wyczekiwania na zasiłek.
Przy obowiązkowym wynosi on 30 dni, a w przypadku ubezpieczenia dobrowolnego – 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia.Niezależnie od rodzaju ubezpieczenia każda osoba ma obowiązek dostarczyć zwolnienie lekarskie płatnikowi składek, czyli pracodawcy, zleceniodawcy lub bezpośrednio do ZUS-u, nie później niż w terminie siedmiu dni od daty jego otrzymania. Natomiast jeżeli zasiłek chorobowy wypłaca ZUS, zwolnienie lekarskie płatnik składek przekazuje niezwłocznie do ZUS-u, podając przy tym datę dostarczenia tego zwolnienia przez osobę ubezpieczoną.
Data dostarczenia zwolnienia lekarskiego ma wpływ na wysokość zasiłku. Co do zasady, wynosi ona 80 proc. podstawy wymiaru za każdy dzień. Natomiast w przypadku dostarczenia zwolnienia lekarskiego po terminie, jego wysokość jest obniżana o 25 proc. wysokości zasiłku, począwszy od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do pracy, do dnia dostarczenia zwolnienia lekarskiego. Jednak mimo dostarczenia go po terminie zasiłek chorobowy przysługuje w normalnej wysokości, jeżeli niedostarczenie zwolnienia nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby ubezpieczonej.
Do zachowania siedmiodniowego terminu na dostarczenie zwolnienia lekarskiego wystarczy wysłać go pocztą, listem poleconym najpóźniej siódmego dnia od jego otrzymania. W tym przypadku okoliczność, że zwolnienie lekarskie do płatnika wpłynęło po upływie terminu, nie spowoduje jego obniżenia. Można również zwolnienie dostarczyć osobiście płatnikowi.
Roszczenie wypłatę zasiłku chorobowego przedawnia się po upływie sześciu miesięcy, liczonego od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje. Oznacza to, że zasiłek przysługuje, nawet jeżeli zwolnienie zostało dostarczone po upływie siedmiodniowego terminu, jednak w niższej wysokości. Natomiast jeżeli niezgłoszenie roszczenia o wypłatę zasiłku nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby ubezpieczonej, to sześciomiesięczny termin przedawnienia liczy się od dnia, w którym ustała przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie roszczenia. Dłuższy trzyletni termin przedawnienia zasiłku przysługuje natomiast w sytuacji, gdy niewypłaceni zasiłku w całości lub części było następstwem błędu płatnika albo ZUS.
Edyta Pisarczyk |