Z dochodów uzyskanych w 2012 roku rozliczymy się tak jak w poprzednim roku. W tym zakresie nic się nie zmieniło. Nowe zasady dotyczące odliczeń i ulg w podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązują od 1 stycznia 2013 roku.
Zatem należy uwzględnić je w rocznym rozliczeniu z urzędem skarbowym w 2014 roku. Chodzi o ulgę na Internet, prorodzinną oraz 50-procentowe koszty dla twórców i artystów. Dochód, na podstawie którego zostanie obliczony należny podatek, pomniejsza się m.in. o koszt wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet. Limit tego odliczenia również w 2013 roku wynosi 760 złotych. Jednak od 1 stycznia 2013 roku prawo do odliczenia ulgi internetowej przysługuje podatnikowi wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, pod warunkiem, że wcześniej nie korzystał z tego odliczenia. Przepisy wprowadzające zmianę przyznały podatnikom, którzy z ulgi skorzystali po raz pierwszy w 2012 roku, prawo do skorzystania z ulgi internetowej jeszcze tylko w 2013 roku.
Kolejna duża zmiana w prawie podatkowym dotyczy ulgi na małoletnie dzieci. Jak do tej pory mogą z niej korzystać rodzice, opiekunowie faktyczni oraz osoby sprawujące opiekę nad dzieckiem w ramach rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą. Wysokość odliczenia ulgi jest jednak uzależniona od liczby dzieci oraz dochodów rodziców. Do dochodów uzależnionych od prawa do skorzystania z ulgi od 2013 roku wlicza się uzyskane według skali podatkowej a ponadto uzyskane z papierów wartościowych, instrumentów finansowych, a także z działalności rozliczanej w formie podatku liniowego.
W przypadku jednego dziecka kwota odliczenia wynosi 92,97 złotych za każdy miesiąc, jeżeli dochody podatnika pozostającego przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim i jego małżonka, nie przekroczyły w roku podatkowym kwoty 112 000 złotych. Ten sam limit dochodów odnosi się do osób samotnie wychowujących małoletnie dziecko. Natomiast do podatnika niepozostającego w zawiązku małżeńskim, w tym również przez część roku podatkowego, dochody nie mogą przekroczyć kwoty 56 000 złotych. Do tej kategorii podatników zalicza się również osoby będące w separacji albo których małżonek odbywa karę pozbawienia wolności lub został pozbawiony praw rodzicielskich.
Jeżeli ulga ma dotyczyć dwojga małoletnich dzieci, kwota zmniejszająca podatek wynosi 92,67 złotych za każdy miesiąc roku.
Różnice w wysokości ulgi dotyczą rodzin wychowujących troje lub więcej małoletnich dzieci. Kwota odliczenia na pierwsze i drugie dziecko wynosi 92,67 złotych za każdy miesiąc. Na trzecie dziecko jest to kwota 139 złotych za każdy miesiąc. Natomiast na czwarte i kolejne dziecko wychowywane w rodzinie miesięcznie ulga wynosi 185,34 złotych.
Twórcy i artyści wykonawcy praw autorskich do 31 grudnia 2012 roku bez ograniczenia mogli korzystać z podwyższonych 50-procentowych kosztów uzyskania przychodów. Obecnie możliwość ta jest limitowana, do czasu uzyskania w roku podatkowym dochodu w wysokości 42 764 złotych. Powyżej tej kwoty koszty uzyskania przychodów wynoszą 20 proc. Jednak nadal będą mogli korzystać z 50-procentowych kosztów, jeżeli udowodnią, że takie wyższe koszty ponieśli. Podatnicy ci mogą również złożyć oświadczenie, na podstawie którego płatnik będzie naliczał 20-procentowe koszty, pozwoli to ewentualnie uniknąć dopłaty wysokiego podatku.
Edyta Pisarczyk |