Zlecenie z bezrobotnym

Ocena: 0
2706
Rejestracja w urzędzie pracy nie oznacza, że osoby bezrobotne nie mogą podejmować żadnego zatrudnienia, nawet na podstawie krótkich umów zlecenia, czy wykonywać konkretnych czynności na podstawie umowy o dzieło.
W przyszłości umowy takie mogą skutkować stałym zatrudnieniem. Mogą to robić, muszą jednak pamiętać o dopełnieniu odpowiednich obowiązków.

Natomiast z pracodawców, którzy zatrudniają nowe osoby, zdjęto jeden z obowiązków. Nie muszą oni już uzyskiwać informacji czy kandydat do pracy jest zarejestrowany w urzędzie pracy, a także informować urzędu pracy o zatrudnieniu osoby bezrobotnej. Za niedopełnienie tego obowiązku groziła kara grzywny. Obecnie obowiązek ten spoczywa wyłącznie na bezrobotnym, który podejmuje zatrudnienie lub inną aktywność zawodową.

Status bezrobotnego uprawnia m.in. do zasiłku dla bezrobotnych, ubezpieczenia zdrowotnego czy korzystania z innych form pomocy. Jest to jednak możliwe po spełnieniu wszystkich warunków określonych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jeżeli nie są one spełnione, osoby bezrobotne nie uzyskają prawa do świadczeń, a w niektórych przypadkach utracą ten status.

Taką przesłanką utraty statusu bezrobotnego i zasiłku dla bezrobotnych jest podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub złożenie wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Osoba bezrobotna ma siedem dni, by powiadomić swój powiatowy urząd pracy o tej okoliczności, albo innej, która powoduje utratę tego prawa, np. uzyskanie prawa do emerytury. Nie musi natomiast informować o podjęciu nauki.

Konsekwencje dla osoby bezrobotnej są dotkliwe. Musi ona zwrócić nienależnie pobrane świadczenia, a ponadto grozi jej kara grzywny nie niższa niż 500 złotych. Kara jednak nie zostanie nałożona, jeżeli przed przeprowadzeniem kontroli bezrobotny powiadomi o podjęciu zatrudnienia. Warto o tym pamiętać w sytuacji, gdy taka kara zostanie już nałożona.

O podjęciu zatrudnienia urząd pracy można powiadomić albo osobiście, albo listem poleconym wysłanym na adres powiatowego urzędu pracy. Na tej podstawie urząd skreśli osobę z listy bezrobotnych i ewentualnie wstrzyma wypłatę zasiłku. Nie ma znaczenia, jakiego rodzaju zatrudnienie podjęła osoba bezrobotna oraz na jaki okres. Nawet przy krótkim zleceniu należy powiadomić o tym urząd pracy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby po jego zakończeniu zarejestrować się ponownie w urzędzie pracy. Jeżeli osoba bezrobotna zrobi to, nie naraża się na karę grzywny ani na utratę statusu bezrobotnego.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest aplikantką radcowską
Idziemy nr 46 (427), 17 listopada 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: