Zgłoszenie remontu

Ocena: 0
6440
Zamiar wykonania niektórych prac związanych z remontem należy zgłosić w gminie. Zaniedbanie tego obowiązku może powodować konsekwencje określone w ustawie Prawo budowlane.
Ustawa ta przewiduje dwa rodzaje zachowań. Na niektóre prace, takie jak budowa domu, należy uzyskać pozwolenie w formie decyzji. Inne prace wymagają zgłoszenia – chodzi np. o zburzenie ścianki działowej w mieszkaniu. Zgłoszenie zamiaru wykonania prac niewymagających pozwolenia na budowę nie jest skomplikowane. Natomiast brak takiego zgłoszenia może spowodować nałożenie kar finansowych przewidzianych w ustawie, a nawet obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.

Nie wszystkie planowane prace wymagają pozwolenia albo zgłoszenia w urzędzie. Aby pomalować ściany w mieszkaniu albo wymienić drzwi czy nawet wybudować przydomowy basen i oczko wodne o powierzchni do 30 m2, nie trzeba żadnych pozwoleń. Jednak jeżeli w ramach remontu planowane są poważniejsze przeróbki, warto z uwagi na konsekwencje upewnić się, czy nie trzeba dopełnić formalności.

W zgłoszeniu trzeba opisać rodzaj, zakres i sposób wykonania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Termin ten nie może być krótszy niż 30 dni od daty dokonania zgłoszenia. Jeżeli urząd w tym terminie nie wniesie sprzeciwu do zgłoszonych robót, można je rozpocząć. Data ważności takiego zgłoszenia wynosi dwa lata od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.

Do wniosku należy dołączać oryginały lub odpisy właściwych dokumentów, jeżeli ich zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradcą podatkowym. Jednak jeżeli dokumenty znajdują się w aktach organu lub innego organu państwowego, wystarczy przedstawić urzędowo poświadczony przez ten organ lub podmiot odpis lub wyciąg z dokumentu.

Pozwolenie na budowę jest potrzebne bezwzględnie, jeżeli remont będzie prowadzony w obiekcie wpisanym do rejestru zabytków. Zatem niezależnie od zakresu planowanych prac nie wystarczy tu samo zgłoszenie. Ponadto wykonywanie jakichkolwiek robót budowlanych przy remoncie zabytku lub w jego otoczeniu wymaga zawsze uzyskania zezwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków. Wszelkie prace powinny być wtedy przeprowadzane z uwzględnieniem zaleceń konserwatora i wykonywane przez osoby mające stosowne kwalifikacje oraz praktykę w zakresie konserwacji zabytków. Kierownik robót budowlanych przy zabytku oprócz uprawnień budowlanych musi mieć co najmniej dwuletnią praktykę na budowie przy tego rodzaju obiektach.


Edyta Pisarczyk
Autorka jest aplikantką radcowską
Idziemy nr 24 (405), 16 czerwca 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: