ZFŚS w 2014 roku

Ocena: 0
5098
Styczeń to czas podejmowania w zakładach pracy m.in. decyzji związanych z Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych. Cześć pracodawców ma obowiązek tworzenia funduszu, mniejsze firmy decydują natomiast o tworzeniu funduszu lub wypłacie świadczenia urlopowego.
Możliwość dokonania wyboru między prowadzeniem ZFŚS a wypłacaniem świadczenia urlopowego mają tylko pracodawcy zatrudniający poniżej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Wyliczenia tego dokonuje się na dzień 1 stycznia danego roku. W tej sytuacji można zrezygnować z tworzenia funduszu i w zamian raz w roku wypłacać świadczenie urlopowe. Ani jedno, ani drugie rozwiązanie nie jest jednak obowiązkowe, dlatego pracodawca może zrezygnować z wypłaty świadczenia, a także nie tworzyć funduszu.

Jeżeli pracodawca chce zrezygnować z tworzenia funduszu oraz wypłacania świadczenia urlopowego, ma obowiązek przekazać informację o tych postanowieniach pracownikom, w terminie do końca stycznia danego roku. Termin ten nie może zostać przekroczony. Informacja przekazana pracownikom o rezygnacji z tworzenia funduszu oraz wypłacania świadczenia urlopowego jest wiążąca tylko na dany rok. Zatem jeżeli pracodawca w kolejnych latach również chce zrezygnować z tworzenia funduszu lub wypłaty świadczenia urlopowego, w każdym roku musi przekazywać pracownikom taką informację w terminie do 31 stycznia danego roku.

Sposób przekazania informacji zależy od tego, jaki został przyjęty u danego pracodawcy. Możliwe jest to więc np. przez umieszczenie informacji na tablicy ogłoszeń czy przekazanie jej wszystkim pracownikom pocztą elektroniczną. Jeżeli pracodawca do końca stycznia nie przekaże pracownikom informacji o niewypłacaniu świadczenia urlopowego, pracownicy mogą domagać się od pracodawcy wypłaty świadczenia.

Świadczenie urlopowe wypłacane jest każdemu pracownikowi raz w roku pod warunkiem korzystania przez niego z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni. Wypłacane jest ono nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego. Przysługuje tylko pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Na podstawie przepisów ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nie ma zatem możliwości wypłaty świadczenia osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych, np. zlecenia czy o dzieło.

Jeżeli pracownik spełni niezbędny warunek i wykorzysta urlop w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych, ma prawo do otrzymania świadczenia urlopowego. Jest ono bowiem obowiązkowym świadczeniem na rzecz pracownika. Świadczenie urlopowe nie przysługuje natomiast pracownikowi, który nie korzysta w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Zależy ono bowiem nie od nabycia prawa do urlopu wypoczynkowego, ale od jego faktycznego jego wykorzystania, i to w określonym ustawą wymiarze.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest aplikantką radcowską
Idziemy nr 4 (436), 26 stycznia 2014 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: