Zasiłki rodzinne

Ocena: 0
2717
Co do zasady, świadczenia rodzinne ustala się na okres zasiłkowy. Rozpoczyna się on 1 listopada i trwa do 31 października następnego roku kalendarzowego, na jaki ustala się prawo do świadczeń rodzinnych.
Zatem nowy okres zasiłkowy rozpocznie się 1 listopada 2013 roku, a zakończy 31 października 2014 roku.

Ważna jest data złożenia wniosku oraz dokumentów potwierdzających prawo do świadczeń rodzinnych. Wypłaca się je bowiem nie później niż do ostatniego dnia miesiąca, za który przyznane zostało świadczenie rodzinne. Zasiłek rodzinny to podstawowe świadczenie, do którego w zależności od sytuacji rodzinnej można uzyskać dodatek z tytułu: urodzenia dziecka, rozpoczęcia roku szkolnego, wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, a ponadto kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania i samotnego wychowywania dziecka.

W przypadku złożenia wniosku w sprawie ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych po 10. dniu miesiąca świadczenia rodzinne wypłaca się najpóźniej do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wniosek został złożony. Wyjątek od tej zasady dotyczy wniosków składanych na okres zasiłkowy. Wnioski te urzędy gminy lub ośrodki pomocy społecznej przyjmują już od 1 września. Gwarantuje to z kolei wypłatę zasiłku już w listopadzie oraz w kolejnych miesiącach w terminie płatności. Wniosek, który zostanie złożony w okresie od 1 października do 30 listopada, spowoduje ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz ich wypłatę za listopad do 31 grudnia.

Jeśli wniosek został wypełniony nieprawidłowo, urząd gminy lub ośrodek pomocy wezwie wnioskodawcę pisemnie do poprawienia lub uzupełnienia wniosku w terminie 14 dni od otrzymania wezwania. Z kolei gdy osoba złoży wniosek bez wymaganych dokumentów, podmiot realizujący świadczenia przyjmie wniosek i wyznaczy termin nie krótszy niż 14 dni i nie dłuższy niż 30 dni na uzupełnienie brakujących dokumentów. Niezastosowanie się do wezwania spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.

Podstawowym warunkiem przy ustalaniu prawa do świadczeń rodzinnych i dodatków jest spełnienie kryterium dochodowego. Zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 539 zł. Jeżeli członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, zasiłek rodzinny przysługuje, gdy przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza 623 zł.

Wnioski o wypłatę zasiłku rodzinnego można uzyskać w urzędzie gminy albo ośrodku pomocy społecznej, który realizuje wypłatę. Tam również można uzyskać pomoc przy wypełnieniu wniosku oraz informację o przysługujących świadczeniach.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest aplikantką radcowską
Idziemy nr 35 (416), 1 września 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: