Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje za okres zwolnienia lekarskiego. Dodatkowo, aby uzyskać do niego prawo, należy posiadać odpowiedni okres ubezpieczenia chorobowego.
W przypadku pracowników wynosi on 30 dni. Natomiast pozostałe osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie muszą udokumentować 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia. Nawet w przypadku długotrwałej choroby zasiłek można pobierać przez okres zasiłkowy wynoszący nie dłużej niż 182 dni. Jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży, okres zasiłkowy wynosi 270 dni. Do jednego okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, niezależnie od tego, czy kolejne zwolnienia lekarskie dotyczą tej samej, czy różnych chorób. Ponadto wlicza się do niego również okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.
Prawo do zasiłku chorobowego pracowników poprzedza wypłata wynagrodzenia chorobowego przez pierwsze 33 dni choroby w ciągu roku. Ale pracownikom, którzy ukończyli 50 lat w poprzednim roku, wynagrodzenie chorobowe przysługuje przez 14 dni. Po tym czasie pracownicy ci mają prawo do zasiłku chorobowego. Zasady ustalania i wypłaty są podobne, różni te świadczenia natomiast płatnik świadczenia. Wynagrodzenie chorobowe finansuje z własnych środków pracodawca. Nie płaci za ten okres składek, jednak nie może kwoty wypłaconego wynagrodzenia pomniejszyć o należne składki tak jak jest to w przypadku zasiłku chorobowego.
Miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru, czyli kwoty średniego miesięcznego wynagrodzenia/przychodu za 12 miesięcy poprzedzających zwolnienie lekarskie, pomniejszone o kwotę składek. Natomiast miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu wynosi 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku. A w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50 lat, miesięczny zasiłek chorobowy za okres od 15 do 33 dnia wynosi 80 proc. jego podstawy wymiaru.
100-procentowy zasiłek chorobowy za cały okres zwolnienia, w tym przypadający na pobyt w szpitalu, otrzymają kobiety w ciąży oraz osoby, które poddały się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów, a także jeżeli niezdolność do pracy powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy.
Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy określony zwolnieniem lekarskim, nie wyłączając dni wolnych od pracy.
Edyta Pisarczyk |