Osoby, które z 30 czerwca 2013 r. utraciły prawo do zasiłku pielęgnacyjnego, mogą teraz starać się o jego wypłatę. Podstawą jest ustawa z 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.
To jeden aspekt tej sprawy. Osoby, które na 31 grudnia 2012 r. spełniały warunki do wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego uzyskały również prawo do zasiłku dla opiekuna od dnia wejścia w życie wspomnianej ustawy, czyli od 15 maja 2014 r. Kwoty zasiłków są finansowane z budżetu państwa, a ich wypłatę realizuje wójt, burmistrz, prezydent miasta; podobnie jak w przypadku zasiłków rodzinnych.Bieżące zabezpieczenie potrzeb finansowych to jedna kwestia. Ustawa reguluje także prawo do emerytury osób, które zrezygnowały z pracy zawodowej na rzecz opieki nad członkiem rodziny. Za czas wypłaty zasiłku dla opiekuna będą bowiem naliczane składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Podstawą wymiaru składek jest kwota wypłaconego zasiłku dla opiekuna. Sprawami związanymi ze zgłoszeniem opiekuna do ubezpieczeń społecznych, naliczeniem składek ZUS, podobnie jak ich wypłatą zajmie się wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
Składki będą naliczane przez okres pobierania zasiłku dla opiekuna, ale z ograniczeniem, że będzie to okres niezbędny do uzyskania 25-letniego okresu ubezpieczenia (składkowego i nieskładkowego). Od kwot wypłaconych zasiłków za okres od 1 lipca 2013 r. do 14 maja 2014 r., również zostaną naliczone składki emerytalne i rentowe, co w przyszłości przełoży się na wysokość i prawo do emerytury.
Wysokość zasiłku dla opiekuna to 520 złotych miesięcznie. Zatem od takiej podstawy zostaną naliczone składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Opiekunowie mają ponadto prawo do bezpłatnej opieki medycznej finansowanej ze środków publicznych. Koszt składek ponosi skarb państwa a obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego i naliczaniem składek podejmuje wójt, burmistrz, prezydent miasta.
O prawo do świadczenia pielęgnacyjnego mogą natomiast wystąpić osoby, które nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności, po spełnieniu wszystkich warunków określonych w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Kwota świadczenia docelowo od 1 stycznia 2016 r. będzie wynosiła 1300 złotych miesięcznie. Natomiast w okresie przejściowym będzie ona systematycznie zwiększana. I tak od 1 maja do 31 grudnia 2014 r. wynosi 800 złotych miesięcznie. W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 r. będzie wynosiła 1200 złotych miesięcznie. Kwota ta podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 stycznia. Jednak pierwsza waloryzacja nastąpi dopiero od 1 stycznia 2017 r.
Od kwoty świadczenia pielęgnacyjnego również są naliczane składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a osoba pobierająca go ma prawo do bezpłatnej opieki medycznej finansowanej ze środków publicznych.
Edyta Pisarczyk |