Zasiłek dla bezrobotnych

Ocena: 0
3120
Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobom bezrobotnym za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy.
Prawo do niego jest uzależnione od udokumentowania okresu opłacania składki na Fundusz Pracy, tj. 365 dni w ciągu 18 miesięcy przed dniem zarejestrowania.

Wysokość zasiłku zmienia się 1 czerwca każdego roku. Obecnie 100 proc. zasiłku to 794,20 zł w okresie pierwszych trzech miesięcy pobierania zasiłku oraz 623,60 zł w okresie kolejnych miesięcy pobierania zasiłku. Osoba bezrobotna ze stażem pracy krótszym niż 5 lat ma prawo do 80 proc. zasiłku, natomiast osobom bezrobotnym ze stażem pracy wynoszącym co najmniej 20 lat przysługuje 120 proc. zasiłku.

Okres wypłaty zasiłku jest na terenie kraju zróżnicowany i uzależniony od stopy bezrobocia w kraju. Zatem zasiłek przez okres 6 miesięcy jest wypłacany osobom bezrobotnym zamieszkałym w okresie pobierania zasiłku w powiecie, którego stopa bezrobocia w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku nie przekraczała 150 proc. przeciętnej stopy bezrobocia w kraju. Przez 12 miesięcy natomiast przysługuje, jeżeli stopa bezrobocia przekraczała 150 proc., osobom powyżej 50. roku życia z co najmniej 20-letnim stażem uprawniającym do zasiłku oraz osobom mającym na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, jeżeli małżonek tej osoby jest także bezrobotny i utracił prawo do zasiłku z powodu upływu okresu jego pobierania po dniu nabycia prawa do zasiłku osoby bezrobotnej.

Wypłata zasiłku zostaje skrócona o okresy wykonywania prac interwencyjnych, robót publicznych oraz o okres odbywania stażu, szkolenia lub przygotowania zawodowego dorosłych przypadających na okres, w którym przysługiwałby zasiłek, oraz o okresy nieprzysługiwania zasiłku, czyli np. z powodu odmowy podjęcia zatrudnienia, niestawienia się na szkolenie czy rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego za wypowiedzeniem albo na mocy porozumienia stron w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w powiatowym urzędzie pracy.

Okres pobierania zasiłku ustala się na datę powstania do niego prawa. Zatem nie ulega on zmianie w przypadku zmiany miejsca zamieszkania osoby bezrobotnej lub jeżeli miejscowość, w której mieszka, została objęta obszarem działania innego powiatu. Jednak zmiana miejsca zamieszkania, powodująca zmianę powiatu, wiąże się dla osoby bezrobotnej z obowiązkiem zgłoszenia tego w urzędzie, w którym zarejestrował się oraz stawienia się z w nowym urzędzie pracy w terminie 14 dniu od dnia zmiany miejsca zameldowania.

Prawo do zasiłku bezrobotnego zostaje wydłużone w przypadku urodzenia dziecka przez kobietę pobierającą zasiłek lub w ciągu miesiąca po jego zakończeniu o czas odpowiadający zasiłkowi macierzyńskiemu.

Co ważne, osoba bezrobotna, która wyrejestrowała się na okres krótszy niż 365 dni z powodu podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, pozarolniczej działalności lub uzyskiwania przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie, a następnie zarejestrowała się w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny w okresie 14 dni, ma prawo do zasiłku na czas skrócony o okres pobierania zasiłku przed utratą statusu bezrobotnego.


Edyta Pisarczyk
Autorka jest aplikantką radcowską
Idziemy nr 26 (355), 24 czerwca 2012 r.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: