Zasiłek chorobowy przysługuje osobom, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu. To zabezpieczenie na wypadek niezdolności do wykonywania pracy. Taka jest zasada.
Jednak w przypadku utraty tytułu do ubezpieczenia chorobowego w trakcie zwolnienia lekarskiego, zasiłek będzie nadal przysługiwał przez okres nieprzerwanej niezdolności do pracy, czyli ciągłego, nieprzerwanego zwolnienia lekarskiego. Ustawa zasiłkowa przewiduje również dwie sytuacje, kiedy niezdolność do pracy powstała już po ustaniu ubezpieczenia chorobowego. W tym przypadku muszą zostać spełnione dodatkowe warunki.
Po pierwsze, prawo do zasiłku chorobowego przysługuje osobie, która stała się niezdolna do pracy i uzyskała zwolnienie lekarskie po ustaniu ubezpieczenia, np. utracie pracy, jeżeli niezdolność do pracy trwa nieprzerwanie co najmniej 30 dni i powstała nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu do ubezpieczenia. Nie ma znaczenia rodzaj niezdolności do pracy. Musi być ona jednak potwierdzona zwolnieniem lekarskim. Sytuacja ta zabezpiecza osoby, które nie podlegają już ubezpieczeniu, natomiast choroba ujawniła się po utracie pracy.
Po drugie, prawo do zasiłku chorobowego przysługuje również osobom, które utraciły pracę, chorują nieprzerwanie przez co najmniej przez 30 dni, a ich choroba ujawni się nie później niż w ciągu trzech miesięcy. Chodzi w tym przypadku o choroby zakaźne, których okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub inne choroby, których objawy ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.
Jednak nie każda osoba, która utraciła pracę, otrzyma zasiłek chorobowy. Nie przysługuje on bowiem osobie, która m.in. ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, kontynuuje lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby (np. prowadzi własną działalność pozarolniczą), jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego albo nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.
Zasiłek chorobowy po utracie pracy zawsze płaci ZUS, tam należy dostarczyć zwolnienie lekarskie. Ważny jest termin dostarczenia go, zwolnienie bowiem musi wpłynąć w ciągu siedmiu dni od dnia jego otrzymania. W przeciwnym wypadku ZUS obniży zasiłek – za każdy dzień spóźnienia o 25 procent. Zwolnienie można wysłać również pocztą, warto zrobić to listem poleconym, żeby mieć potwierdzenie. Wysyłając zwolnienie nawet w siódmym dniu, zachowamy termin na dostarczenie go w terminie.
Edyta Pisarczyk |