Wysokość chorobowego

Ocena: 0
1958
Ubezpieczenie chorobowe, na które opłacana jest comiesięczna składka w wysokości 2,45 proc. podstawy wymiaru gwarantuje wypłatę świadczeń na wypadek niezdolności do pracy.
Prawo to jest uzależnione od tytułu do ubezpieczenia, od jego długości, a w niektórych przypadkach od braku zaległości składek ZUS.

Pracownik za czas choroby trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia łącznie do 14 dni, ma prawo do wynagrodzenia chorobowego w wysokości 80 proc., chyba, że obowiązujące u pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują z tego tytułu wyższe wynagrodzenie. Taka jest zasada, natomiast w przypadku zwolnienia lekarskiego związanego z wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, ciążą albo poddaniem się badaniom lub poddania zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów wysokość wynagrodzenia wynosi 100 proc.

Po upływie okresów 33 lub 14 dni zwolnienia lekarskiego, w przypadku dalszego zwolnienia pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego wypłacanego ze środków ZUS.

Miesięczny zasiłek chorobowy, co do zasady, wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Za okres pobytu w szpitalu natomiast miesięczny zasiłek chorobowy, wynosi 70 proc. podstawy wymiaru. Jednak za okres pobytu w szpitalu od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia, zasiłek ten wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

W innej wysokości zasiłek przysługuje, jeżeli niezdolność do pracy przypada na okres ciąży, powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów albo powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy. W tych przypadkach zasiłek nalicza się jako 100 proc. podstawy.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia oraz zasiłku chorobowego pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli jednak niezdolność ta powstała przed upływem 12 miesięcy ubezpieczenia, podstawę wylicza się z przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

Wynagrodzenie i zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Ilekroć przy ustalaniu prawa do świadczenia lub jego wysokości okres jest oznaczony w miesiącach (za miesiąc uważa się 30 dni). Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za jeden dzień niezdolności do pracy stanowi jedna trzydziesta część wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest aplikantką radcowską

Idziemy nr 26 (458), 29 czerwca 2014 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: