Wypoczynkowy w trakcie rodzicielskiego

Ocena: 0
2304
Urlop rodzicielski można łączyć z pracą, u pracodawcy, który urlopu udzielił. W takim przypadku w części etatu, który pracownik wykonuje pracę zachowuje swoje uprawnienia pracownicze, takie jak urlop wypoczynkowy.
Bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego łącznie do 26 tygodni. Wymiar ten jest taki sam, niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Urlop jest udzielany jednorazowo albo nie więcej niż w trzech częściach, z których żadna nie może być krótsza niż osiem tygodni, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej – w wymiarze wielokrotności tygodnia. Z urlopu mogą jednocześnie korzystać oboje rodzice. Jednak w takim przypadku łączny wymiar urlopu nie może przekraczać 26 tygodni.

Do urlopu rodzicielskiego mają zastosowanie przepisy prawa pracy o ochronie stosunku pracy w okresie przebywania na urlopie, prawie do urlopu wypoczynkowego czy łączeniu urlopu rodzicielskiego z pracą. Pracownik może bowiem łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy, który tego urlopu udzielił, jednak w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W tym przypadku urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy.

Na wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika nie ma wpływu łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą. Pracownik świadczy w tym przypadku pracę w niepełnym wymiarze etatu, ale na pozostałą część etatu korzysta z urlopu rodzicielskiego. Za czas urlopu rodzicielskiego pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy nabywa prawo do pełnego wymiaru urlopu wypoczynkowego (20 lub 26 dni).

Jeden dzień urlopu odpowiada ośmiu godzinom, dlatego w konsekwencji pracownik nabywa prawo odpowiednio do 160 lub 208 godzin urlopu wypoczynkowego. Urlopu wypoczynkowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w tym dniu. W praktyce, faktyczna liczba dni odpoczynku pracownika z tytułu udzielonego urlopu może różnić się od liczby dni przysługującego mu wymiaru urlopu wypoczynkowego. Jeżeli bowiem urlop jest udzielany w okresie, gdy dobowy wymiar czasu pracy jest wyższy niż osiem godzin, liczba dni odpoczynku, które obejmie urlop, zmniejsza się. Natomiast jeżeli wymiar dobowy kształtuje się poniżej ośmiu godzin, liczba dni odpoczynku objętych urlopem zwiększy się w stosunku do wymiaru urlopu.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest radcą prawnym
Idziemy nr 30 (462), 27 lipca 2014 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: