Pracownik, który ma co najmniej sześciomiesięczny okres zatrudnienia, może skorzystać z urlopu wychowawczego na dziecko.
Celem urlopu jest sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. Wymiar urlopu wynosi trzy lata i może być on wykorzystany przez pracownika nie więcej niż w czterech częściach. Urlop może trwać łącznie nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko czwartego roku życia. W tym czasie pracownik jest chroniony przed zwolnieniem z pracy. Dłuższy trzyletni urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi, nie dłużej niż do ukończenia 18. roku życia dziecka jeżeli z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika. Z tego urlopu może skorzystać zarówno pracownik, który wcześniej był już na wychowawczym, jak i pracownik, który nie korzystał z tego urlopu. Rodzice i opiekunowie dziecka, którzy spełniają warunki do korzystania z urlopu wychowawczego, mogą jednocześnie korzystać z urlopu przez okres nieprzekraczający trzech miesięcy.
Pracodawca nie może wysłać pracownika na urlop wychowawczy, udziela się go bowiem na wniosek pracownika. Z kolei pracownik, który wystąpi o urlop, jest chroniony przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę. Ochrona ta rozciąga się na okres od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Rozwiązanie umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Ochrona pracownika przed zwolnieniem nie dotyczy jednak sytuacji, kiedy złożył on wniosek o urlop wychowawczy już po wręczeniu wypowiedzenia. W tym przypadku umowa o pracę rozwiąże się po upływie terminu wskazanego w wypowiedzeniu.
Urlop wychowawczy można podzielić najwyżej na cztery części. Oznacza to, że może wystąpić od razu z wnioskiem na urlop wychowawczy w pełnym trzyletnim wymiarze. Jeżeli natomiast będzie chciał wrócić wcześniej do pracy, to może zrobić to za zgodą pracodawcy w każdym czasie albo po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.
Po zakończeniu urlopu pracodawca dopuszcza pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku pracy. Jeżeli nie jest to możliwe, ma obowiązek zatrudnić go na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym. Ponadto wynagrodzenie pracownika powracającego z urlopu wychowawczego nie może być niższe od wynagrodzenia za pracę przysługującego temu pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed urlopem.
Edyta Pisarczyk |