Po wejściu w życie ustawy o prawach konsumenta, prawa kupujących i obowiązki sprzedających będą identyczne w całej Unii Europejskiej.
Nowe prawo zacznie obowiązywać od 25 grudnia 2014 roku. Konsument, który kupi wadliwy produkt, składając reklamację, będzie mógł wybierać między naprawą, wymianą, obniżeniem ceny a odstąpieniem od umowy.Najważniejsze zmiany to wydłużenie prawa do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem lub na odległość z 10 do 14 dni oraz wymóg uzyskania wyraźnej zgody konsumenta na wszelkie dodatkowe płatności, wykraczające poza uzgodnione wynagrodzenie za główne obowiązki umowne przedsiębiorcy. Dzięki temu dokonywanie zakupów w sieci będzie bezpieczniejsze.
W przypadku umów zawieranych w lokalu przedsiębiorcy, zobowiązany on będzie do udzielania konsumentowi określonych informacji w jasny i zrozumiały sposób, o ile informacje te nie wynikają już z okoliczności. Lista tych informacji będzie rozbudowana i obejmie m.in. główne cechy rzeczy i usług, dane identyfikujące przedsiębiorcę, łączną cenę lub wynagrodzenie wraz z podatkami bądź sposób, w jaki obliczana ma być cena czy czas trwania umowy.
Umowy zawierane poza lokalem i na odległość obejmą natomiast obowiązek dostarczenia konsumentowi informacji dotyczących m.in. głównych cech rzeczy i usług, danych identyfikujących przedsiębiorcę, pełnego adresu pocztowego i innych danych umożliwiających nawiązanie kontaktu z przedsiębiorcą, łączną cenę lub wynagrodzenie wraz z podatkami, bądź sposób, w jaki obliczana ma być cena lub wynagrodzenie, koszt środka porozumiewania się na odległość w celu zawarcia umowy, warunki płatności, dostarczenia, wykonania, płatności, informację o istniejącym prawie do odstąpienia, o jego braku oraz okolicznościach, w których konsument może je utracić oraz informację o konieczności poniesienia przez konsumenta kosztu zwrotu rzeczy.
Wszystkie informacje udzielone przed zawarciem umowy będą jej częścią i ich treść nie będzie mogła zostać zmieniona, chyba że zgodzą się na to strony umowy.
Zgodnie z nowymi przepisami, w przypadku zawarcia umowy poza lokalem przedsiębiorstwa, przedsiębiorca zobowiązany będzie do przedstawienia informacji przedkontraktowej na papierze lub – o ile konsument wyrazi na to zgodę – na innym trwałym nośniku np. pocztą elektroniczną. W tej samej formie przedsiębiorca zobowiązany będzie przekazać konsumentowi egzemplarz zawartej umowy lub potwierdzenie zawarcia umowy. Ponadto, jeżeli konsument zażąda rozpoczęcia świadczenia usług w czasie na odstąpienie od umowy, będzie miał obowiązek do wyraźnego zgłoszenia takiego żądania.
Ulegnie również zmianie termin na odstąpienie od umowy w sytuacji, kiedy przedsiębiorca nie udzielił konsumentowi informacji o prawie odstąpienia od umowy: termin ten będzie upływał 12 miesięcy po upływie podstawowego terminu 14 dni. Ustawa wprowadzi jednolity formularz odstąpienia od umowy zawartej w okolicznościach nietypowych, np. na odległość.
Edyta Pisarczyk |