Prawo do urlopu przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. To jedna z gwarancji wynikająca z przepisów Kodeksu Pracy.
Nie ma zakazu zawierania więcej niż jednej umowy o pracę nawet w pełnym wymiarze czasu pracy. Oczywiście, pracownik i poszczególni pracodawcy muszą dokonać ustaleń co do warunków zatrudnienia, w tym urlopu wypoczynkowego.Przy jednoczesnym zatrudnieniu na podstawie dwóch umów o pracę do stażu urlopowego wlicza się okresy poprzednich zakończonych stosunków pracy, to naturalne. Natomiast przy trwających umowach o pracę do tego stażu wlicza się okres poprzedniego niezakończonego zatrudnienia w części przypadającej przed nawiązaniem kolejnego stosunku pracy. Rozwiązanie to jest korzystne dla pracownika, który jest zatrudniony w dwóch lub więcej zakładach pracy.
Jeżeli chodzi natomiast o wykorzystywanie urlopu wypoczynkowego przy więcej niż jednej umowie o pracę, to jest to uzależnione od woli pracownika i zgody każdego z pracodawców. Bowiem z wnioskiem o udzielenie urlopu wypoczynkowego występuje pracownik, ale termin i wymiar urlopu określa pracodawca. W klasycznym przypadku pracownik może być na urlopie równocześnie w każdym z zakładów pracy. Jednak może zdarzyć się sytuacja, że jeden z pracodawców urlopu udzieli, drugi zaś uzna, że obecność pracownika w tym czasie w firmie jest niezbędna. Zatem pracownik może i być na urlopie, i świadczyć pracę. Każdy ze stosunków pracy jest odrębny, pracownik nie musi informować o innym zatrudnieniu, poza przypadkami określonymi przepisami prawa; jednak powinien przedstawiać pracodawcy przebieg poprzedniego zatrudnienia w celu ustalenia uprawnień pracowniczych, w tym prawa do urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie musi również informować o dacie planowanego urlopu w innym zakładzie pracy.
Oczywiście, celem urlopu wypoczynkowego jest zapewnienie odpoczynku pracownikowi, zatem świadczenie w tym czasie pracy na rzecz innego pracodawcy podważa tę zasadę. Pracodawca nie może jednak odmówić z tego powodu wypłaty wynagrodzenia urlopowego, jak jest to np. z zasiłkiem chorobowym. Może natomiast odwołać pracownika z urlopu, ale tylko po spełnieniu łącznie dwóch przesłanek: gdy zachodzą okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu (np. awaria, choroba osoby zastępującej pracownika, kontrola zewnętrzna dotycząca stanowiska pracy pracownika korzystającego z urlopu) oraz kiedy obecność pracownika w zakładzie pracy jest niezbędna.
Edyta Pisarczyk |