Wymiar urlopu wypoczynkowego jest uzależniony od długości zatrudnienia.
Jeżeli łącznie jest ono krótsze niż 10 lat – urlop wynosi 20 dni, powyżej 10 lat zatrudnienia pracownikowi przysługuje 26 dni urlopu. Jest tak niezależnie od wymiaru czasu, w którym jest zatrudniony pracownik. Dopiero przy udzielaniu urlopu ma znaczenie ten wymiar.Przy zatrudnieniu w niepełnym wymiarze wysokość urlopu pracownika ustala się proporcjonalnie. Przy czym niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Taka jest zasada. W trakcie roku kalendarzowego możliwa jest zmiana wymiaru czasu pracy, zarówno jego zmniejszenie, jak i zwiększenie. W takim przypadku oddzielnie należy obliczyć wymiar urlopu dla każdego z wymiarów czasu pracy.
Dla przykładu pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy od grudnia 2012 roku, wymiar pracy został zmieniony na ½ etatu od 1 kwietnia 2014 roku. Pracownik ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Za 2014 rok urlop należy obliczyć w następujący sposób, od 1 stycznia do 30 kwietnia wynosi on 8 dni (4*12:26 dni) i za okres od 1 maja do 31 grudnia również 8 dni urlopu (8*12:13 dni). Łącznie w 2014 roku pracownik będzie miał prawo do 16 dni urlopu wypoczynkowego.
Urlopu wypoczynkowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Przy udzielaniu urlopu wypoczynkowego, jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. W taki sam sposób wylicza się wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Przeliczanie udzielonego urlopu na godziny nie zmienia faktu, że pracownik uzyskuje prawo do urlopu w dniach, a udzielić go można tylko na dni pracy pracownika. Zatem urlopu nie można udzielić np. na dwie godziny pracy w sytuacji, gdy pozostałe sześć godzin pracownik powinien przepracować. Sytuacja taka jest możliwa tylko w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop.
Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się oczywiście poprzednie okresy zatrudnienia potwierdzone świadectwem pracy. Jednak nie tylko. Z tytułu ukończenia zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż trzy lata, z tytułu ukończenia średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż pięć lat. W przypadku ukończenia średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – pięć lat, przy średniej szkoły ogólnokształcącej – cztery lata. Ukończenie szkoły policealnej powoduje doliczenie do stażu urlopowego sześć lat, a szkoły wyższej – osiem lat. Okresy nauki w szkole nie podlegają sumowaniu. Zatem absolwent studiów wyższych prawo do urlopu w wymiarze 26 dni uzyska po dwóch latach zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.
Edyta Pisarczyk |