Status osoby bezrobotnej uprawnia między innymi do korzystania z bezpłatnych świadczeń z opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, czyli bezpłatnej opieki medycznej w ramach publicznej służby zdrowia.
Składka na to ubezpieczenie jest finansowana z dochodu osoby bezrobotnej, a jeżeli nie ma ona prawa do zasiłku, za bezrobotnego składkę opłaca urząd pracy. Osoba bezrobotna tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego uzyskuje z dniem uzyskania statusu bezrobotnego, który wygasa z dniem utraty tego statusu. Prawo do bezpłatnej opieki mają wyłącznie osoby bezrobotne niepodlegające obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu. Takim tytułem nie jest jednak dla osoby bezrobotnej bycie np. współmałżonkiem pracownika czy zleceniobiorcy. Mają one bowiem własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego. Przy rejestracji w urzędzie pracy osoby te powinny zostać zgłoszone do ubezpieczenia przez ten urząd.
Osoba bezrobotna do ubezpieczenia zdrowotnego powinna zgłosić również członków rodziny, którzy nie mają innego tytułu do tego ubezpieczenia. Członkami rodziny są dzieci własne, dzieci małżonka, dzieci przysposobione, wnuki albo dzieci obce, dla których ustanowiono opiekę, albo dzieci obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, do ukończenia przez nie 18 lat. Natomiast gdy dzieci kształcą się dalej, prawo do ubezpieczenia jako członek rodziny przysługuje im do ukończenia 26 lat. A jeżeli członkiem rodziny jest osoba posiadająca orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku. Członkiem rodziny jest również małżonek oraz wstępny np. dziadek lub ojciec pozostający z osobą ubezpieczoną we wspólnym gospodarstwie domowym. Do ubezpieczenia zdrowotnego w urzędzie pracy, jako członka rodziny, uprawniona jest tylko taka osoba, która nie ma własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, zatem nie pracuje, nie uczy się i nie studiuje, nie ma prawa do emerytury.
Posiadanie tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego jest nie tylko uprawnieniem do zgłoszenia członków rodziny do tego ubezpieczenia. Osoba ta ma bowiem obowiązek zgłosić do ubezpieczenia członków rodziny, którzy prawo do świadczeń opieki zdrowotnej uzyskują po dokonaniu takiego zgłoszenia. Członkowie rodziny zgłoszeni do ubezpieczenia mogą z bezpłatnej opieki zdrowotnej korzystać od dnia objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym i przez 30 dni od dnia ustania tego ubezpieczenia.
Zatem jeżeli małżonek pracownika był zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego w jego zakładzie pracy i zarejestrował się w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna, to z dniem rejestracji uzyskuje samodzielny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego. Pracodawca powinien więc wyrejestrować małżonka pracownika z ubezpieczenia zdrowotnego z dniem zgłoszenia w urzędzie pracy. Płatnikiem składki na ubezpieczenie zdrowotne będzie dla tej osoby urząd pracy.
Edyta Pisarczyk
|