Sanatorium z ZUS

Ocena: 0
5454
Osoby, które opłacają składki na ubezpieczenie rentowe, mogą wystąpić do ZUS z wnioskiem o rehabilitację leczniczą prowadzoną w ośrodkach rehabilitacji, w tym w sanatoriach.
Świadczenia, jakie oferuje ZUS, kojarzą się przede wszystkim z wypłacaną emeryturą, rentą, zasiłkami. Jednak środki opłacane przez wszystkich ubezpieczonych są przeznaczane m.in. na wydatki związane z prewencją rentową. Finansowane są one z funduszu rentowego, czyli składek na ubezpieczenie rentowe.

Prewencja rentowa prowadzona przez ZUS obejmuje rehabilitację leczniczą ubezpieczonych zagrożonych całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy, osób uprawnionych do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, a także osób pobierających rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy. Ponadto zalicza się do niej badania i analizy przyczyn niezdolności do pracy, a także inne działania prewencyjne.

Dla osób, które opłacają składki na ubezpieczenie rentowe oznacza to, że mogą wystąpić do ZUS z wnioskiem o rehabilitację leczniczą prowadzoną w ośrodkach rehabilitacji, w tym w sanatoriach. Priorytetem programów prowadzonych przez ZUS jest jak najwcześniejsze skierowanie osoby ubezpieczonej do ośrodka rehabilitacyjnego, ponieważ im wcześniej rozpocznie się rehabilitację, tym lepsze efekty można uzyskać.

ZUS jednak sam nie kieruje do sanatorium – taki wniosek, powinna złożyć osoba ubezpieczona. Wypełnia go lekarz prowadzący leczenie. Potrzeba skierowania osoby ubezpieczonej może wyniknąć również podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, przy ustalaniu uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego czy podczas orzekania o niezdolności do pracy dla celów rentowych.

Podstawą skierowania przez ZUS do sanatorium jest orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, który rozpatruje złożony wniosek. Jeżeli lekarz ten uzna potrzebę skierowania do sanatorium, osoba zainteresowana otrzyma z ZUS zawiadomienie o skierowaniu do sanatorium.

Sanatorium nie jest jedyną formą rehabilitacji oferowaną przez ZUS. Taka rehabilitacja może być również prowadzona w formie ambulatoryjnej, tzn. osoba zainteresowana zostaje skierowana na zabiegi rehabilitacyjne do ośrodka w miejscu swojego zamieszkania.

ZUS kieruje na rehabilitację osoby z następującymi schorzeniami: narządu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego, schorzeń psychosomatycznych oraz schorzeń onkologicznych po operacjach gruczołu piersiowego. Turnus rehabilitacyjny powinien wynosić 24 dni, a co ważne, ZUS ponosi wszystkie koszty związane z pobytem danej osoby w sanatorium. ZUS refunduje również koszty dojazdu do sanatorium i z powrotem, jednak do wysokości ceny biletu najtańszym środkiem komunikacji publicznej.

Z oferty ZUS warto korzystać z wielu powodów. Rehabilitacja obejmuje kompleksowe zabiegi prowadzone w specjalistycznych ośrodkach, koszty rehabilitacji ponoszone są ze składek na ubezpieczenie rentowe, czyli przez wszystkich ubezpieczonych, a przy tym osoba, która uzyskała skierowanie, nie musi wykładać własnych środków. Warunkiem jest, by mieć jedno ze schorzeń objętych prewencją oraz orzeczenie lekarza orzecznika ZUS i podlegać ubezpieczeniom albo przebywać na rencie z tytułu niezdolności do pracy.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest aplikantką radcowską

Idziemy nr 21 (402), 26 maja 2013 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: