Pracodawca ma obowiązek zapewnić każdej osobie zatrudnionej na stanowiskach z monitorami ekranowymi, w tym praktykantom i stażystom, profilaktyczną opiekę zdrowotną, w tym okulary korygujące wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza.
Zwrot wydatku na zakup szkieł kontaktowych przez pracownika również powinien być refundowany. Szkła kontaktowe pełnią taką samą funkcję jak okulary korygujące wzrok, tzn. znoszą lub zmniejszają skutki wrodzonej lub nabytej wady wzroku. Podstawą wypłaty w tym przypadku będzie faktura z załączonym zaświadczeniem lekarskim orzekającym o stosowaniu szkieł kontaktowych do pracy przy monitorach ekranowych. Obowiązek ten nie został jednak wprost określony w przepisach, które zobowiązują pracodawcę do zwrotu kosztów okularów korygujących, nie wspominają one o szkłach kontaktowych. Dlatego to pracodawca będzie decydował, czy zrefunduje pracownikowi koszt zakupu szkieł kontaktowych. Aby uzyskać zwrot za okulary korygujące lub szkła kontaktowe, wyniki przeprowadzonych badań okulistycznych muszą wskazywać na potrzebę ich stosowania w pracy. Dodatkowo, zgodnie z rozporządzeniem, czas pracy wykonywanej przed komputerem oznacza pracę przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Chodzi tu o faktyczny czas pracy przy monitorze.
Pracownik nie uzyska refundacji kosztów, jeżeli sam zwróci się do lekarza i uzyska orzeczenie o potrzebie korzystania z okularów albo szkieł kontaktowych przy pracy. Refundacja dotyczy bowiem tylko badań przeprowadzonych w ramach opieki profilaktycznej. Zatem lekarz o takiej potrzebie decyduje, jeżeli pracownik został na nie skierowany, przy wykonywaniu wstępnych, okresowych lub profilaktycznych badań przez pracodawcę. Jeżeli więc pracownik odczuwa potrzebę przeprowadzenia badań, powinien zwrócić się do pracodawcy o takie skierowanie.
Zasady refundacji kosztów za okulary lub szkła kontaktowe określają przepisy wewnętrzne obowiązujące w zakładzie pracy. Pracodawca ma obowiązek zapewnić taką ochronę. Nie oznacza to jednak, że musi dokonać zwrotu kosztów np. bardzo drogich oprawek do okularów. Kwestie te powinien regulować więc regulamin albo zarządzenie, w którym zostanie określona granica ponoszonych kosztów czy też częstotliwość ich dokonywania. Przy czym środki, które pracodawca przeznaczy na ten cel, powinny umożliwiać zakup okularów korygujących wzrok albo szkieł kontaktowych, zgodnych z zaleceniami lekarza.
Pracodawca ma również obowiązek zapewnienia pracownikowi przemienne łączenie pracy związanej z obsługą monitora ekranowego z innymi rodzajami prac, które nie obciążają wzroku, i wykonywanymi w innych pozycjach ciała – przy nieprzekraczaniu godziny nieprzerwanej pracy przy obsłudze monitora ekranowego lub co najmniej 5-minutową przerwę, wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
Edyta Pisarczyk
|