Odpowiedzialność materialna pracownika

Ocena: 0
2521
Sumienne podejście do obowiązków i dbałość o dobro pracodawcy to podstawowy obowiązek pracownika.
Jednak nawet przy najlepszych intencjach może się zdarzyć, że przy wykonywaniu obowiązków zostanie wyrządzona szkoda. Pracownik odpowiada wtedy za jej naprawienie. Jego zakres jest uzależniony od tego, czy pracownik szkodę wyrządził umyślnie czy nieumyślnie. Zasady te określa Kodeks pracy.

Pracownik, który wyrządził szkodę, ponosi za nią odpowiedzialność w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę i tylko za normalne następstwa swojego działania lub zaniechania. Wysokość tej odpowiedzialności jest ograniczona wysokością wynagrodzenia pracownika. Jeżeli jednak pracownik szkodę wyrządził umyślnie, ma obowiązek do jej naprawienia w pełnej wysokości.

Odpowiedzialności za powstałą szkodę pracownik nie ponosi w takim zakresie, w jakim pracodawca lub inna osoba przyczyniły się do jej powstania albo zwiększenia. Nie ponosi również ryzyka związanego z działalnością pracodawcy. W szczególności nie odpowiada za szkodę wynikłą w związku z działaniem w granicach dopuszczalnego ryzyka. Ciężar udowodnienia powstałej szkody i jej wysokości spoczywa na pracodawcy, który ma obowiązek wykazać okoliczności uzasadniające odpowiedzialność pracownika oraz wysokość powstałej szkody.

Nie w każdym przypadku pracownik odpowiada za pełną szkodę. Odpowiedzialności za szkodę nie poniesie bowiem w takim zakresie, w jakim pracodawca lub inna osoba przyczyniły się do jej powstania albo zwiększenia. Wysokość odszkodowania pracodawca ustala w wysokości wyrządzonej szkody. Odpowiedzialność ta jednak nie może przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody.

Jeżeli w wyniku działania lub zaniechania pracownika, w związku z wykonywaniem pracowniczych obowiązków szkodę poniosła osoba trzecia – obowiązek jej naprawienia obciąża wyłącznie pracodawcę. Wobec pracodawcy, który naprawił szkodę wyrządzoną osobie trzeciej, pracownik ma obowiązek naprawienia tej szkody. Naprawienie szkody przez pracownika może nastąpić na podstawie ugody pomiędzy pracodawcą i pracownikiem. Wysokość tego odszkodowania może być obniżona przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności sprawy, a w szczególności stopnia winy pracownika i jego stosunku do obowiązków pracowniczych.

W razie wyrządzenia szkody przez kilku pracowników każdy z nich ponosi odpowiedzialność za część szkody stosownie do przyczynienia się do niej i stopnia winy. Jeżeli nie jest możliwe ustalenie stopnia winy i przyczynienia się poszczególnych pracowników do powstania szkody, odpowiadają oni w częściach równych.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest radcą prawnym
Idziemy nr 45 (477), 9 listopada 2014 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: