Odpisy na ZFSŚ w 2013 roku

Ocena: 0
4455
Tworzenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) jest jednym ze sposobów udzielania pomocy osobom zatrudnionym.
Z jednej strony pracodawca nie ponosi dodatkowych kosztów składek ZUS, z drugiej wydatkowane kwoty zalicza do kosztów uzyskania przychodów i pomniejsza należny podatek dochodowy. Korzystanie z tych uprawnień jest jednak uzależnione od tego, czy fundusz został prawidłowo ustanowiony i czy kwoty te wydatkowane są zgodne z przeznaczeniem.

Pracodawca tworzący ZFŚS może wspierać osoby zatrudnione na różne sposoby, udzielając im pomocy na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, także poprzez udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej oraz zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową. Musi przy tym uwzględnić sytuację życiową, rodzinną i materialną osoby, którą wpiera.

ZFŚS mają obowiązek tworzyć pracodawcy, zatrudniający na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Pozostali pracodawcy mogą dokonać wyboru: albo utworzyć ZFŚS, albo wypłacić pracownikom tzw. świadczenia urlopowe. Taka jest zasada. Ustawa przewiduje jednak możliwość rezygnacji z tworzenia ZFŚS oraz wypłaty świadczeń urlopowych. Informację w sprawie nietworzenia ZFŚS i niewypłacania świadczenia urlopowego pracodawcy przekazują pracownikom w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego, w sposób przyjęty u danego pracodawcy, np. poprzez zarządzenie wywieszone na tablicy ogłoszeń, zapis w regulaminie wynagradzania albo drogą mailową. W firmach, w których działają związki zawodowe, rezygnację z ZFŚS ustala się w negocjacjach i poprzez zapisy w układzie zbiorowym.

Wysokość świadczenia urlopowego jest regulowana ustawą, nie może ona przekroczyć wysokości odpisu podstawowego, odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia pracownika. Dla osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się go proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika. Odpis podstawowy na jednego zatrudnionego to 37,50 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, w zależności od tego, która z tych kwot jest wyższa.

W 2013 r. została zamrożona wysokość przeciętnego wynagrodzenia i dla celów ustalania wysokości odpisów podstawowych pracodawcy mają obowiązek przyjąć wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej z 2010 r., które wynosi 2917,14 złotych. Zatem wysokość odpisu podstawowego dla jednej osoby zatrudnionej w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi 1093,93 złotych i proporcjonalnie przy niższym etacie.

Świadczenie urlopowe pracodawca wypłaca raz w roku każdemu pracownikowi, który korzysta z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Zatem planując ma przełomie kwietnia i maja urlop – od 29 kwietnia do 12 maja – świadczenie urlopowe będzie przysługiwało, mimo że pracownik w tym czasie będzie tylko przez 8 dni na urlopie wypoczynkowym.

Wypłata świadczenia, zgodnie z ustawą, powinna nastąpić nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest aplikantką radcowską
Idziemy nr 3 (384), 20 stycznia 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: