W rozliczeniu podatkowym za 2012 rok podstawę obliczenia podatku można pomniejszyć o przekazane w tym roku darowizny. Jednak nie każdą darowiznę można odliczyć od podatku. Podatnik musi ponadto dopełnić określonych obowiązków, aby móc z odliczenia skorzystać.
W zeznaniu podatkowym można odliczyć darowizny przekazane na cele określone w ustawie o działalności pożytku publicznego, przykładowo na wsparcie rodziny i systemu pieczy zastępczej czy działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości. Działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych. W zeznaniu podatkowym można również dokonać odliczenia darowizn dokonanych na rzecz działalności pożytku publicznego w państwie UE albo EOG. Innym rodzajem darowizn są te przekazane na cele kultu religijnego na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Honorowi dawcy krwi mogą również dokonać odliczenia ustalonego jako ekwiwalent pieniężny za pobraną krew.
Łączna wysokość tych darowizn nie może przekroczyć 6 proc. dochodu podatnika. Odliczyć jednak nie można darowizn na rzecz osób fizycznych, ponadto na rzecz osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc. oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.
Zasady odliczania darowizn od podatku mogą regulować również inne ustawy. Takim przykładem jest ustawa o stosunku państwa do Kościoła katolickiego i darowizny przekazane na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. Na jej podstawie można dokonać nielimitowanej darowizny, pod warunkiem, że podatnik uzyska potwierdzenie jej dokonania, a następnie sprawozdanie z przeznaczenia darowanych kwot na cele wskazane w darowiźnie.
Jeżeli podatnik chce odliczyć darowiznę, to w zeznaniu podatkowym powinien wykazać jej kwotę, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres. A jeżeli darowizna zostanie zwrócona, podatnik ma obowiązek przekazać urzędowi skarbowemu informację o zwróconej darowiźnie, w terminie miesiąca od dnia dokonania zwrotu.
Podatnik nie może odliczyć darowizn, gdy zaliczył je do kosztów uzyskania przychodów albo zostały one zwrócone w jakiejkolwiek formie. Wysokość darowizn ustala się na podstawie dowodu wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego – w przypadku darowizny pieniężnej; dowodu, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu. W przypadku honorowego dawcy krwi jest to zaświadczenie o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników przez krwiodawcę. Przy innych rodzajach darowizn jest nim dokument stwierdzający ich poniesienie, zawierający w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty.
Edyta Pisarczyk |