Rejestracja w urzędzie pracy to dopiero pierwszy etap dla osoby bezrobotnej. Każda osoba bezrobotna ma bowiem określone obowiązki, o których warto pamiętać.
Przede wszystkim powinna zgłaszać się do urzędu pracy w wyznaczonych terminach. Urząd pracy wyznacza termin stawienia się osobie bezrobotnej w celu przedstawienia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy. Może również wyznaczyć taki termin w innym celu wynikającym z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, np. potwierdzenia gotowości do podjęcia wskazanej pracy. Osoba bezrobotna, która nie może stawić się w wyznaczonym terminie, powinna usprawiedliwić swoją nieobecność. Inaczej może utracić status osoby bezrobotnej i prawo do ewentualnych świadczeń. Okolicznością usprawiedliwiającą jest np. odbywanie praktyki absolwenckiej czy niezdolność do pracy. Obowiązkiem osoby bezrobotnej jest również przyjęcie przedstawionej przez urząd propozycji odpowiedniej pracy lub innej pomocy. Osoba bezrobotna powinna także pamiętać o powiadamianiu urzędu pracy, w terminie siedmiu dni, o podjęciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub o złożeniu wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, o upływie okresu zawieszenia działalności gospodarczej oraz o zaistnieniu innych okoliczności powodujących utratę statusu bezrobotnego albo utratę prawa do zasiłku dla bezrobotnych.
Urząd pracy może skierować osobę bezrobotną na badania lekarskie lub psychologiczne, mające na celu ustalenie zdolności do pracy lub udziału w innej formie pomocy. Osoba bezrobotna, która otrzymała takie skierowanie, powinna poddać się takim badaniom.
W przypadku niezdolności do pracy osoba bezrobotna powinna zawiadomić urząd pracy w ciągu dwóch dni od dnia wystawienia zwolnienia lekarskiego, a następnie dostarczyć je do urzędu w ciągu siedmiu dni. Nie jest konieczne osobiste stawienie się w urzędzie ze zwolnieniem, wystarczy wysłać je listem poleconym. Liczy się bowiem data nadania listu. Tak samo osoba bezrobotna powinna informować urząd pracy o zwolnieniu lekarskim wystawionym w związku z opieką nad chorym członkiem rodziny.
Dane, które osoba bezrobotna złożyła w chwili rejestracji, mogą ulec zmianie, np. nazwisko czy miejsce zamieszkania. W takim przypadku należy o każdej zmianie danych powiadomić urząd pracy w ciągu siedmiu dni. Jeżeli zmiana miejsca zamieszkania spowodowała równocześnie zmianę właściwości urzędu pracy, w nowym urzędzie osoba bezrobotna powinna stawić się w ciągu 14 dni od daty zmiany miejsca zameldowania.
Osoba bezrobotna może korzystać z innych form pomocy oferowanych przez inne instytucje niż urząd pracy, szkoleń czy staży. Jednak w każdym przypadku powinna powiadomić swój urząd o uczestnictwie w takim szkoleniu lub stażu.
Jeżeli urząd pracy ustali w drodze decyzji, że świadczenia pobrane przez osobę bezrobotną są nienależne, ma ona 14 dni na ich zwrot. Termin ten liczy się od dnia doręczenia decyzji, wraz z kwotą zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz kwotą składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Osoba bezrobotna jest zobowiązana składać lub przesyłać do urzędu pracy pisemne oświadczenie o uzyskanych przychodach oraz inne dokumenty niezbędne do ustalenia uprawnień do świadczeń dla bezrobotnych w terminie do siedmiu dni.
Edyta Pisarczyk |