Od 1 września gminy mają obowiązek przyjmować nowe wnioski o zasiłki rodzinne i dodatki do zasiłku.
Nowy okres zasiłkowy rozpocznie się 1 listopada 2014 roku, a zakończy 31 października 2015 roku. Już teraz warto jednak pomyśleć o zebraniu dokumentów i złożeniu ich w gminie.Data złożenia wniosku ma znaczenie przy wypłacie zasiłku za listopad. W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z dokumentami do dnia 30 września, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc listopad nastąpi do dnia 30 listopada. Natomiast jeżeli wniosek wraz z dokumentami zostanie złożony w okresie od dnia 1 października do dnia 30 listopada, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc listopad następuje do dnia 31 grudnia.
Oprócz zasiłku rodzinnego można starać się o dodatki do tego świadczenia. Są nimi dodatki: z tytułu urodzenia dziecka, opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, samotnego wychowywania dziecka, wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, rozpoczęcia roku szkolnego oraz podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania.
Prawo do tych świadczeń jest uzależnione od wieku dziecka oraz dochodu rodziny. Jeżeli chodzi o wiek dziecka, to zasiłek rodzinny i część dodatków przysługuje do ukończenia 18 roku życia lub 21 roku w przypadku nauki w szkole albo 24 roku życia, jeżeli kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności. Kryterium dochodowe natomiast oznacza, że w przeliczeniu na liczbę członków rodziny uzyskana kwota nie może przekroczyć określonego limitu. W okresie zasiłkowym, który rozpocznie się 1 listopada dochód ten nie może przekroczyć kwoty 574,00 zł albo 664,00 zł, jeżeli członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie lub dochód osoby uczącej się przekracza kwotę uprawniającą daną rodzinę lub osobę uczącą się do zasiłku rodzinnego o kwotę niższą lub równą kwocie odpowiadającej najniższemu zasiłkowi rodzinnemu przysługującemu w okresie, na który jest ustalany, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przysługiwał w poprzednim okresie zasiłkowym. Natomiast w przypadku przekroczenia dochodu w kolejnym roku kalendarzowym zasiłek rodzinny już nie przysługuje.
Zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka. Wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego i dodatków do tego zasiłku może złożyć jedno z rodziców albo opiekun prawny dziecka, opiekun faktyczny dziecka oraz osoba ucząca się.
Edyta Pisarczyk |