Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy jest obowiązkiem pracodawcy, nałożonym przepisami kodeksu pracy i innymi przepisami prawa pracy.
Polega on m.in. na zapewnieniu dostatecznej ilości wody zdatnej do picia oraz do celów higieniczno-sanitarnych, gospodarczych i przeciwpożarowych.W okresie letnim, jeżeli temperatura w biurze przekracza określoną wysokość, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom odpowiednie napoje. Chodzi o stanowiska pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 st. C. Rozporządzenie w sprawie profilaktycznych napojów i posiłków nie precyzuje, jakiego rodzaju powinny to być napoje. Pracodawca ustala to w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi, a jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa – po uzyskaniu opinii przedstawicieli pracowników.
Zatem, jeżeli w zakładzie pracy działają związki zawodowe, pracodawca musi uzgodnić razem z nimi wspólne stanowisko. Jeżeli nie ma związków zawodowych to sytuacja pracowników jest od strony prawnej trudniejsza, ponieważ rodzaj napojów i zasady ich wydawania określa pracodawca, a przedstawiciele pracowników jedynie wyrażają swoją opinię.
Oczywiście, nie chodzi również o nieuzasadnione uprzywilejowanie sytuacji pracowników, zazwyczaj jest to woda gazowana lub niegazowana, w ilości racjonalnej tak, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Jeżeli temperatura jest bardzo wysoka i brak jakiejkolwiek cyrkulacji powietrza, może okazać się, że wykonywanie pracy jest wręcz niemożliwe w takim pomieszczeniu. Jeżeli pozwala na to rodzaj pracy, pracodawca może np. zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia albo pozwolić na wykonanie pracy poza biurem.
Ważne jest racjonalne podejście do rozwiązania tej sprawy, ponieważ może okazać się, że pracownik w tak uciążliwych warunkach nie będzie efektywnie wykonywał swoich obowiązków, co w konsekwencji spowoduje obniżenie wydajności pracy.
Temperatura w pomieszczeniach przeznaczonych na pracę powinna być dostosowana do rodzaju wykonywanej pracy. Nie może być niższa niż 14 st. C, chyba że względy techniczne na to nie pozwalają. W takich jednak warunkach konieczne jest zapewnienie pracownikom ciepłego posiłku oraz ciepłych napojów i przerw w pracy. Z kolei w pomieszczeniach biurowych i w pomieszczeniach, w których wykonywana jest lekka praca fizyczna, temperatura powietrza nie może być niższa niż 18oC. Przepisy bhp określają również zasady regulacji powietrza w pomieszczeniach przeznaczonych do wykonywania pracy. Pracodawca ma obowiązek zapewnić wymianę powietrza – wentylację. Jeżeli w pomieszczeniach zainstalowano klimatyzację lub wentylację mechaniczną, pracodawca musi pamiętać o oczyszczaniu powietrza z pyłów i substancji szkodliwych. Klimatyzacja i wentylacja nie mogą powodować przeciągu, wyziębienia lub przegrzania pomieszczeń pracy.
Edyta Pisarczyk |