Ustawa wprowadzająca urlop rodzicielski zmieniła między innymi ustawę o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, na podstawie których ustalane jest prawo do zasiłku macierzyńskiego.
Zmiana ta zrównała wymiar zasiłku macierzyńskiego kobiet, które urodziły dziecko, przebywając na urlopie wychowawczym, z pozostałymi osobami uprawnionymi do tego świadczenia. Do 17 czerwca okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka, który w całości przypadał na okres urlopu wychowawczego, był skracany o dwa tygodnie. Po wejściu w życie ustawy nowelizującej pracownica, która urodziła kolejne dziecko w czasie urlopu wychowawczego, ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego bez skracania go o dwa tygodnie. Osoby te mogą następnie złożyć wniosek o dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski.
W taki sam sposób będzie ustalane prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka po ustaniu zatrudnienia, jeżeli rozwiązanie umowy o pracę w okresie ciąży nastąpiło z powodu likwidacji bądź ogłoszenia upadłości pracodawcy albo w wyniku naruszenia przepisów prawa, jeżeli zostało to stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu. Osoby te mogą wystąpić zatem o wypłatę zasiłku macierzyńskiego, w pełnym wymiarze, następnie zasiłku macierzyńskiego za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego.
Wymiar podstawowego urlopu macierzyńskiego jest uzależniony od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Wynosi on 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka, 31 tygodni przy urodzeniu dwojga dzieci, 33 tygodnie w przypadku urodzenia trojga dzieci, 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci oraz 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Dodatkowy urlop macierzyński natomiast przysługuje kobiecie w wymiarze do sześciu tygodni, gdy kobieta urodzi jedno dziecko albo osiem tygodni, jeżeli przy jednym porodzie kobieta urodzi co najmniej dwoje dzieci. Dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany jednorazowo albo w dwóch częściach przypadających bezpośrednio jedna po drugiej – w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności.
Bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, w pełnym wymiarze, pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 26 tygodni – niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo nie więcej niż w trzech częściach, z których żadna nie może być krótsza niż osiem tygodni, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej – w wymiarze wielokrotności tygodnia. Z urlopu rodzicielskiego mogą jednocześnie korzystać oboje rodzice dziecka. W takim przypadku łączny wymiar urlopu nie może przekraczać 26 tygodni.
Edyta Pisarczyk |