Limit na koncie emerytalnym

Ocena: 0
2682
Opodatkowanie wszystkich przychodów – to zasada, a zwolnienie z podatku jest wyjątkową okolicznością.
Ze zwolnienia z podatku dochodowego mogą skorzystać osoby, które dodatkowo oszczędzają na przyszłą emeryturę, gromadząc środki na indywidualnym koncie emerytalnym.

Indywidualne konto emerytalne mogą prowadzić fundusze inwestycyjne, banki, domy maklerskie czy zakłady ubezpieczeń. Zasadą jest wypłata tych środków po osiągnięciu wieku emerytalnego. Dlatego jest to inwestycja na długi okres.

Zasady lokowania zgromadzonych na rachunku środków określa umowa zawarta z oszczędzającym oraz statut funduszu inwestycyjnego albo dobrowolnego funduszu emerytalnego. W przypadku rachunku maklerskiego – dodatkowo regulamin prowadzenia rachunku papierów wartościowych i rachunku pieniężnego. Zakład ubezpieczeń warunki te określa również w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Regulują je także regulaminy ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych, natomiast bank dodatkowe warunki precyzuje w umowie rachunku bankowego.

Ustawa określa, że oszczędzającym w IKE może być wyłącznie osoba fizyczna, z uwagi na cel oszczędzania. Ponadto można mieć tylko jedno konto IKE oraz gromadzić na nim środki do określonej wysokości w roku kalendarzowym. W przypadku, gdy oszczędzający przekroczy limit dopuszczalnej kwoty wpłaty na konto, powinien otrzymać zwrot nadpłaty. A przy zakładaniu konta IKE składa również oświadczenie, o tym czy gromadzi już środki na indywidualnym koncie emerytalnym w innej instytucji.

Wpłaty na IKE w roku kalendarzowym nie mogą bowiem przekroczyć kwoty odpowiadającej trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej. Kwotę na dany rok określa ustawa budżetowa, jej projekt albo ustawa o prowizorium lub projekt. Następnie obwieszczeniem Minister Pracy i Polityki Społecznej ogłasza wysokość wpłat na IKE w danym roku.

Znana jest już kwota, którą można w 2012 roku przekazać na indywidualne konto emerytalne. Za cały rok wynosi ona 10 tys. 578 zł. Zaletą gromadzenia tych środków jest fakt, że nie są one do wysokości tego limitu opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podstawą do zwolnienia z podatku oszczędności w IKE jest podpisanie umowy o prowadzenie rachunku IKE i jednoczesne gromadzenie środków tylko na jednym indywidualnym koncie emerytalnym.

Zwolnienie z podatku dotyczy dochodów z tytułu oszczędzania na indywidualnym koncie emerytalnym, uzyskanych w związku z gromadzeniem i wypłatą środków przez oszczędzającego. Tak samo nie zapłacą podatku od dochodów zgromadzonych na IKE spadkobiercy uprawnieni do tych środków po śmierci osoby oszczędzającej. Zwolnione z podatku są ponadto tzw. wypłaty transferowe, związane z przeniesieniem środków na inny rachunek oszczędnościowy IKE.


Edyta Pisarczyk
Autorka jest aplikantką radcowską
Idziemy nr 2 (331), 8 stycznia 2012
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: