Krótszy macierzyński

Ocena: 0
2972
Wymiar urlopu i zasiłku macierzyńskiego określa kodeks pracy. Jest on uzależniony od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie lub dzieci przyjętych na wychowanie.
Długość urlopu wynosi 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka, 31 tygodni – jeżeli matka urodzi dwoje dzieci, 33 – gdy urodzi się troje dzieci, 35 – w przypadku czworaczków, a 37 tygodni – dla matki dziecka, która urodziła pięcioro lub więcej dzieci. Tyle samo przysługuje rodzicom, którzy przyjęli dziecko lub dzieci na wychowanie.

Prawo do urlopu macierzyńskiego przysługuje na mocy kodeksu pracy. Za jego okres pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński, którego wysokość jest ustalana w taki sam sposób jak pozostałe zasiłki – z tą różnicą, że wysokość zasiłku macierzyńskiego zawsze wynosi 100 proc. podstawy jego naliczenia.

Zgodnie z kodeksem pracy co najmniej dwa tygodnie urlopu macierzyńskiego pracownica może wykorzystać przed przewidywaną datą porodu. Jest to jej uprawnienie, a nie obowiązek. Jeżeli zatem pracownica nie wykorzysta urlopu macierzyńskiego przed porodem, rozpocznie go najpóźniej od dnia porodu. Z tego powodu ZUS w jednym przypadku skraca okres, za który wypłaca pracownicy zasiłek macierzyński, o dwa tygodnie. Chodzi o pracownice, które urodziły dziecko w trakcie urlopu wychowawczego. Jeżeli prawo do urlopu macierzyńskiego przypada w pełni w okresie udzielonego urlopu wychowawczego, to ZUS wypłaca przysługujący pracownicy zasiłek macierzyński, jednak skrócony o dwa tygodnie, które pracownica mogłaby wykorzystać przed przewidywaną datą porodu.

W pełnym wymiarze zasiłek zostanie wypłacony, jeżeli okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego wykracza poza udzielony jej urlop wychowawczy. Prawo do urlopu macierzyńskiego nie przerywa urlopu wychowawczego. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest rezygnacja z urlopu macierzyńskiego. Można to zrobić w każdym czasie za zgodą pracodawcy albo po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – co najmniej na 30 dni wcześniej.

Jeżeli pracownica po wykorzystaniu urlopu i zasiłku macierzyńskiego chce wykorzystać urlop wychowawczy na pierwsze dziecko, powinna zaznaczyć to we wniosku o urlop wychowawczy. Prawo to przysługuje jej nie później niż do ukończenia przez dziecko czwartego roku życia, a łączny wymiar urlopu wychowawczego nie może przekroczyć łącznie trzech lat. Natomiast sam urlop wychowawczy pracownica może wykorzystać najwyżej w czterech częściach. Należy zatem pamiętać, że można złożyć łącznie cztery wnioski o ten urlop.

Przez cały okres urlopu wychowawczego pracownica podlega ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym oraz zdrowotnemu. Składki na te ubezpieczenia finansowane są z budżetu państwa, pracodawca zaś wykazuje je w dokumentach rozliczeniowych składanych do ZUS.


Edyta Pisarczyk
Autorka jest aplikantką radcowską
Idziemy nr 13 (342), 25 marca 2012 r.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: