Korekta PIT a jeden procent

Ocena: 0
2493
Obowiązkiem podatnika jest złożenie w urzędzie skarbowym deklaracji rocznej w terminie. Jeżeli mija termin, a podatnik nie ma wszystkich danych, to warto nawet złożyć niepełną deklarację i uzupełnić ją w późniejszym terminie.
Pozwoli to na skorzystanie z prawa do ulgi podatkowej i uniknięcie konsekwencji.

I tak urząd skarbowy, właściwy pod względem miejsca, na wniosek podatnika przekazuje na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1 proc. należnego podatku. Kwota podatku dla organizacji jest ustalana na podstawie zeznania podatkowego złożonego w terminie albo z korekty zeznania, jeżeli została dokonana w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego, po jej zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
Warunkiem przekazania przez urząd 1 proc. organizacji są prawidłowo złożony wniosek i zapłata w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego, czyli do 30 czerwca. Za zapłacony podatek uważa się również zaległość podatkową, której wysokość nie przekracza kwoty 8,70 zł, tj. trzykrotności wartości opłaty za traktowanie przesyłki listowej jako przesyłki poleconej.

Prawidłowo złożony wniosek polega na wskazaniu przez podatnika w zeznaniu podatkowym albo w korekcie zeznania, jednej organizacji pożytku publicznego poprzez podanie jej numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego oraz kwoty do przekazania na rzecz tej organizacji, w wysokości nieprzekraczającej 1 proc. podatku. Jeżeli podatnik zadeklaruje wyższą kwotę, na rachunek organizacji i tak zostanie przekazana kwota w wysokości 1 proc.

Kwotę 1 proc. dla organizacji pożytku publicznego urząd skarbowy przekazuje w terminie od maja do lipca roku następującego po roku podatkowym, za który składane jest zeznanie podatkowe, na jej rachunek bankowy. Urząd odstąpi od przekazania 1 proc. podatku na rzecz organizacji w trzech przypadkach. Po pierwsze, jeżeli organizacja nie podała numeru rachunku bankowego właściwego do przekazania podatku lub numer tego rachunku jest nieprawidłowy. Po drugie, gdy organizacja została usunięta z wykazu prowadzonego przez ministra pracy i polityki społecznej. Oraz po trzecie, jeżeli podatnik we wniosku podał numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego organizacji, która nie jest ujęta w wykazie organizacji pożytku publicznego.

Natomiast we wrześniu urząd przekazuje organizacji zbiorczą informację o danych identyfikacyjnych (imię, nazwisko i adres), w tym obojga małżonków, oraz o wysokości przekazanej kwoty i jej przeznaczeniu, jeżeli podatnik wyraził na to zgodę w złożonym zeznaniu podatkowym.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest aplikantką radcowską
Idziemy nr 19 (451), 11 maja 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: