Jeden procent podatku

Ocena: 0
2143
Trwa czas rozliczeń z urzędem skarbowym za poprzedni rok. Zeznanie roczne o wysokości osiągniętego dochodu / poniesionej straty za 2011 rok trzeba w urzędzie złożyć do poniedziałku 30 kwietnia 2012 r.
Podatnik przy dokonywaniu rozliczenia ma możliwość zdecydowania, komu urząd skarbowy przekaże 1 proc. wyliczonego i zapłaconego przez niego podatku. Nie każdy może ubiegać się o 1 proc. naszego podatku. Nie mogą to być osoby fizyczne. Urząd skarbowy przekaże natomiast podatek organizacjom pożytku publicznego. Również i w przypadku tych organizacji nie każda może ubiegać się o fundusze z podatku. Chodzi bowiem tylko o organizacje pożytku publicznego ujęte w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej wpisanej na listę. Jest ona obszerna i obejmuje kilka tysięcy organizacji, jest więc w czym wybierać.

Samo przekazanie podatku na organizację pożytku publicznego jest proste. Wystarczy w terminie rozliczyć się z podatku, składając zeznanie podatkowe (do 30 kwietnia) lub jego korektę (do 30 czerwca) oraz – jeżeli trzeba – dopłacić podatek, co wynika z zeznania, wpłacając pieniądze na rachunek urzędu skarbowego. W zeznaniu jest rubryka będąca jednocześnie wnioskiem o przekazanie 1 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego. Wystarczy wpisać tam numer KRS, czyli numer rejestru wybranej organizacji, i kwotę, która nie może przekroczyć 1 proc. wcześniej wyliczonego podatku, zaokrąglonego w dół do pełnych złotych. To wystarczy, żeby urząd skarbowy przekazał wybranej przez nas instytucji pieniądze. Informacje te można dodatkowo uzupełnić o konkretny cel, na jaki mają zostać przekazane pieniądze, oraz wpisać dane (imię, nazwisko i adres), wyrażając równocześnie zgodę na przekazanie ich organizacji. Jak do tej pory w zeznaniu podatkowym można wskazać tylko jedną organizację, która otrzyma pieniądze z podatku. Zatem jedno zeznanie oznacza przekazanie kwoty w niej wskazanej tylko jednej instytucji.

Urząd skarbowy w terminie od maja do lipca przekaże na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego łączne kwoty wskazane przez podatników dla konkretnych organizacji. Zostaną one pomniejszone o koszty przelewu bankowe- go. Natomiast we wrześniu urząd skarbowy przekazuje organizacji pożytku publicznego zbiorczą informację o danych podatników oraz wysokości kwoty podatku i przeznaczeniu na cel, jeżeli podatnik w zeznaniu podatkowym lub w korekcie zeznania wyraził na to zgodę.

Jeżeli już wybraliśmy cel i organizację, to warto upewnić się, czy organizacja dopełniła wszystkich obowiązków na nią nałożonych. Gdyby bowiem okazało się, że nie widnieje w rejestrze, straciła status organizacji pożytku publicznego czy też zmieni w okresie od 15 marca do 31 lipca numer rachunku bankowego – urząd skarbowy nie przekaże pieniędzy. Trafią one, tak jak pozostałe kwoty podatku, do budżetu państwa.


Edyta Pisarczyk
Autorka jest aplikantką radcowską
Idziemy nr 12 (341), 18 marca 2012 r.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: