Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej przewiduje dla przedsiębiorcy możliwość wystąpienia z pytaniem o prawidłowość praktycznego stosowania przepisów prawa, tzw. indywidualną interpretację.
Wydanie przez urząd interpretacji zabezpiecza przedsiębiorcę w ten sposób, że jeżeli się do niej zastosuje, nie może ponieść z tego tytułu żadnych konsekwencji.Pisemna interpretacja nie jest oczywiście wiążąca dla przedsiębiorcy; może, jednak nie musi, się do niej zastosować. Jeżeli jednak tego nie zrobi, a okaże się, że postąpi niezgodnie z prawem, będzie musiał ponieść konsekwencje, np. w postaci zapłacenia składek wraz z odsetkami czy dodatkowych opłat i kar. Stanowisko przedstawione w indywidualnej interpretacji wiąże natomiast urząd i może zostać zmienione wyłącznie w drodze wznowienia postępowania. Nie zmienia się jednak interpretacji, w wyniku której nastąpiły nieodwracalne skutki prawne.
Interpretacja może dotyczyć zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Pisemny wniosek o wydanie interpretacji może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych. Przedsiębiorca we wniosku o wydanie interpretacji jest obowiązany przedstawić stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe oraz własne stanowisko w sprawie.
Udzielenie interpretacji następuje w drodze decyzji, od której przysługuje odwołanie. Interpretacja zawiera wskazanie prawidłowego stanowiska w sprawie wraz z uzasadnieniem prawnym oraz pouczeniem o prawie wniesienia środka zaskarżenia. Wniosek o jej wydanie podlega opłacie w wysokości 40 zł, którą należy wpłacić w terminie siedmiu dni od dnia złożenia wniosku. W razie nieuiszczenia opłaty w terminie wniosek zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia. Opłatę uiszcza się na rachunek organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej, właściwych do wydania interpretacji albo, jeżeli istnieje taka możliwość, gotówką w kasie tego organu lub jednostki. Opłata ta stanowi dochód organu, który wydaje interpretację, czyli budżetu państwa, Narodowego Funduszu Zdrowia albo jednostki samorządu terytorialnego.
W przypadku wystąpienia w jednym wniosku o wydanie interpretacji odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych pobiera się opłatę od każdego przedstawionego we wniosku odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego.
Interpretację wydaje się bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania przez organ kompletnego i opłaconego wniosku. Co ważne, w razie niewydania interpretacji w terminie uznaje się, że w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin wydania interpretacji, została wydana interpretacja stwierdzająca prawidłowość stanowiska przedsiębiorcy przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji. Jest to więc zabezpieczenie dla przedsiębiorcy, który występując o interpretację nie mógłby, w przeciwnym wypadku, podjąć żadnych działań, a co mogłoby mieć niekorzystny wpływ na prowadzoną działalność.
Edyta Pisarczyk |