Znana jest już kwota, którą można wpłacić na indywidualne konto emerytalne (IKE) w 2013 roku. Limit ten wynosi 11 139 złotych.
Wpłacić na indywidualne konto można jednorazowo określoną kwotę, można również oszczędzać poprzez dokonywanie wpłat w ciągu roku kalendarzowego. Suma wpłaconych oszczędności nie może przekroczyć obowiązującego w danym roku limitu. Podmiot zarządzający indywidualnym kontem emerytalnym ma obowiązek ewidencjonować wszystkie wpłaty w danym roku, a następnie dokonać ich podsumowania. Jeżeli okaże się, że wpłaty przekroczyły obowiązujący limit, ma obowiązek zwrócić wpłaty ponad ten limit. Indywidualne konto emerytalne to forma oszczędzania na przyszłą emeryturę. Jedną z jej zalet jest zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Oszczędzać w formie IKE mogą osoby fizyczne. Granica wieku, żeby otworzyć konto IKE, to 16 lat. Jednak do ukończenia 18 lat osoba ta może dokonywać wpłat na IKE w granicach limitu, ale tylko w latach, w których uzyskuje dochody z pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę. Po ukończeniu 18 lat przepisy takiego ograniczenia już nie przewidują.
Wpłaty dokonywane na IKE w roku kalendarzowym nie mogą przekroczyć kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok, określonego w ustawie budżetowej lub ustawie o prowizorium budżetowym lub w ich projektach. Roczny limit na 2013 rok został ogłoszony przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej w obwieszczeniu z 22 listopada 2012 roku i wynosi 11 139 złotych. Zatem w 2013 roku osoby oszczędzające w ten sposób mogą na IKE wpłacić o 561 złotych więcej niż w 2012 roku, ponieważ kwota ta wynosiła 10 578 zł.
Oszczędzać w formie IKE można tylko na jednym koncie. Tylko w takim przypadku kwota wpłacona w granicach limitu jest zwolniona z podatku dochodowego. Zwolnione z podatku dochodowego są bowiem dochody z tytułu oszczędzania na indywidualnym koncie emerytalnym w rozumieniu przepisów ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych uzyskane w związku z gromadzeniem i wypłatą środków przez osobę oszczędzającą, wypłatą środków dokonaną na rzecz osób uprawnionych do tych środków po śmierci oszczędzającego albo wypłatą transferową środków.
Edyta Pisarczyk |