eWUŚ

Ocena: 0
3135
Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców to nowy system umożliwiający potwierdzenie prawa do świadczeń ze środków publicznych.
Żeby skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej, powinien teraz wystarczyć dowód osobisty z numerem PESEL, paszport, prawo jazdy albo legitymacja szkolna. Na tej podstawie w przychodni lub szpitalu zostanie potwierdzone prawo do bezpłatnej opieki medycznej.

System ruszył 1 stycznia 2013 roku. Na razie warto jednak zabrać ze sobą dowód ubezpieczenia, np. zaświadczenie od pracodawcy czy legitymację emeryta albo dokument potwierdzający zgłoszenie do ubezpieczenia. Nie w każdym przypadku eWUŚ ustala bowiem prawidłowo status pacjenta. Jeżeli eWUŚ nie zadziała, a mamy pewność, że bezpłatne leczenie przysługuje, można wypełnić oświadczenie. Jest tam deklaracja, którą składa pacjent, że podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu i ma prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej.

W przypadku dzieci do ukończenia 3. miesiąca życia, które nie mają numeru PESEL, potwierdzenie prawa do świadczeń następuje na podstawie numeru PESEL rodziców, którzy mają obowiązek zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego.

Dzieci do ukończenia 18. roku życia mają prawo do bezpłatnych świadczeń na podstawie zgłoszenia do ubezpieczenia jako członek rodziny. To obowiązek osoby ubezpieczonej. Jeżeli dziecko nie zostało zgłoszone do tego ubezpieczenia, ponieważ rodzice nie są osobami ubezpieczonymi, dzieci do ukończenia 18 lat mają prawo do bezpłatnej opieki, ale tylko pod warunkiem, że są obywatelami polskimi.

Studentom przysługuje natomiast prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej do czasu ukończenia 26 lat. W pierwszej kolejności do ubezpieczenia studenta zgłaszają rodzice albo opiekunowie prawni. Jeżeli nie ma takich osób, do ubezpieczenia zgłasza szkoła, szkoła wyższa albo jednostka prowadząca studia doktoranckie – pod warunkiem, że student uczy się na terenie Polski, nie jest członkiem rodziny osoby ubezpieczonej i złoży oświadczenie, że nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu. Po ukończeniu studiów albo skreśleniu z listy studentów prawo do bezpłatnej opieki przysługuje jeszcze przez cztery miesiące.

Osoba ubezpieczona ma obowiązek zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny pod warunkiem, że nie mają oni własnego tytułu do ubezpieczenia. Członkami rodziny są rodzice i dziadkowie, jeżeli nie mają własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego i pozostają z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym, małżonkowie, dzieci, własne i przysposobione, wnuki, dzieci obce, dla których ustanowiono opiekę albo w ramach rodziny zastępczej do ukończenia przez nie 18 lat. Jeżeli kształcą się dalej – do ukończenia 26 lat. Gdy dziecko posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku. Zatem dziadkowie mogą również – a nawet mają taki obowiązek – zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego wnuki, pod warunkiem, że osoby te nie mają własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest aplikantką radcowską
Idziemy nr 4 (385), 27 stycznia 2013 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: