Emerytury w Trybunalne

Ocena: 0
3440
Trybunał Konstytucyjny 13 listopada 2012 roku uznał za niezgodny z Konstytucją RP art. 28 ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych w związku z art. 103a ustawy emerytalnej. Po ogłoszeniu wyroku w Dzienniku Ustaw otworzy się droga do dochodzenia swoich roszczeń dla osób, którym ZUS zawiesił na tej podstawie wypłatę emerytury.
Sprawa sprowadza się do zmiany przepisów emerytalnych. Wspomnianą nowelizacją do przepisów ustawy emerytalnej na nowo wprowadzono obowiązek rozwiązania stosunku pracy w związku z uzyskaniem prawa do emerytury. ZUS zawiesza bowiem wypłatę emerytury osobom, które chociaż na jeden dzień nie rozwiązały stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywały pracę bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do emerytury. Chodzi o wcześniejsze emerytury osób, które nie ukończyły jeszcze 60 lat – kobiety i 65 lat – mężczyźni. Przepisy takie obowiązywały do 7 stycznia 2009 r. Warunkiem wypłaty emerytury było właśnie rozwiązanie stosunku pracy w związku z uzyskaniem prawa do emerytury. Od 8 stycznia 2009 r. emeryt mógł kontynuować zatrudnienie i pobierać emeryturę.

Trybunał nie zakwestionował konstytucyjności obowiązku rozwiązania stosunku pracy w związku z uzyskaniem prawa do emerytury. Zgodnie z obowiązującymi przepisami o spełnieniu warunków ZUS przyznaje prawo do emerytury i w przypadku kontynuowania zatrudnienia zawiesza jej wypłatę. Wypłatę świadczenia ZUS wznawia po rozwiązaniu stosunku pracy chociaż na jeden dzień. Obowiązek rozwiązania stosunku pracy nie dotyczy kobiet, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny – 60 lat i mężczyzn po ukończeniu 65 lat.

Wniosek o zbadanie z konstytucyjnością przepisów dotyczył osób, które w okresie od 8 stycznia 2009 r. do 30 września 2011 r. uzyskały prawo do emerytury i na mocy obowiązujących przepisów nie musiały rozwiązywać stosunku pracy, żeby ZUS wypłacał świadczenie. Nowelizacja ta objęła jednak również te osoby i od 1 października 2011 r. ZUS zawiesił wypłatę emerytury.

Właśnie osoby, które prawo do emerytury uzyskały w okresie od 8 stycznia 2009 r. do 31 września 2011 r. i którym ZUS zgodnie z zobowiązującymi przepisami zawiesił jej wypłatę od 1 października 2011 r., mogą teraz wystąpić z roszczeniem o wypłatę należnych świadczeń.

Po opublikowaniu wyroku Trybunału osoby te mają jeden miesiąc na wystąpienie do ZUS o wypłatę emerytury. Termin ten dotyczy osób, które nie odwołały się od decyzji ZUS o wstrzymaniu wypłaty emerytury do sądu. Natomiast osoby, które odwołały się do sądu, mogą w terminie trzech miesięcy od opublikowania wyroku TK wystąpić o wznowienie postępowania przed tym sądem.


Edyta Pisarczyk
Autorka jest aplikantką radcowską
Idziemy nr 48 (377), 25 listopada 2012 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: