Jeżeli od wynagrodzenia emeryta lub rencisty są odprowadzane składki ZUS, może on wystąpić o doliczenie tego okresu do ogólnego stażu emerytalnego. Dzięki temu wzrośnie wysokość pobieranego świadczenia.
ZUS ponownie naliczy świadczenie z uwzględnieniem niewliczonych dotychczas okresów od miesiąca, w którym został złożony wniosek. Zatem jeżeli wniosek zostanie złożony 30 kwietnia i decyzję ZUS wyda w maju lub czerwcu, to świadczenie w nowej wysokości będzie wypłacane już od kwietnia. Staż zostanie doliczony wyłącznie na wniosek emeryta/rencisty. Dlatego warto zastanowić się nad wizytą w ZUS. Staż pracy, od którego zależy wysokość świadczenia, nie przedawnia się. Można z takim wnioskiem wystąpić nawet po kilku latach i ZUS uwzględni dotychczas niezliczone okresy do stażu emerytalnego.
Z wnioskiem o doliczenie nieuwzględnionych dotychczas okresów emeryt/rencista może wystąpić również w trakcie trwania zatrudnienia, każdorazowo po zakończeniu kwartału. Zatem w ciągu roku można złożyć nawet cztery takie wnioski. Wniosek można również złożyć po zakończeniu roku kalendarzowego. Natomiast w przypadku zakończenia zatrudnienia w trakcie kwartału z wnioskiem można wystąpić również w trakcie kwartału, po ustaniu zatrudnienia.
Wniosek do ZUS powinien zawierać dane emeryta/rencisty, dobrze jest również wskazać numer świadczenia, tak żeby łatwo można było zidentyfikować wnioskodawcę. Powinna w nim znaleźć się informacja o zakładzie pracy, tzn. jego nazwa, adres, numer NIP i REGON. To identyfikatory, na podstawie których płatnik składek rozlicza się z ZUS. Na tej podstawie ZUS ustali, czy emeryt/rencista został zgłoszony do ubezpieczeń, czy są odprowadzane za niego składki oraz okres ubezpieczenia, który zostanie doliczony do świadczenia.
Emeryt/rencista może również zwrócić się do swojego pracodawcy o wystawienie zaświadczenia o okresie zatrudnienia, odprowadzanych składkach, okresach nieskładkowych, np. zwolnieniach lekarskich. Ten ostatni element ma z kolei znaczenie przy ustalaniu zwiększenia kwoty świadczenia.
Zwiększenie świadczenia na tej podstawie polega na doliczeniu do kwoty pobieranego świadczenia po 1,3 proc. podstawy, za każdy rok okresów składkowych oraz po 0,7 proc. podstawy wymiaru świadczenia, za każdy rok okresów nieskładkowych.
Warto pamiętać, że taki wniosek nie może spowodować obniżenia pobieranego świadczenia. Gdyby z jakichś powodów okazało się, że będzie ono niższe od dotychczas wypłacanego, ZUS będzie wypłacał je w dotychczasowej wysokości. Wniosek nie może również spowodować utraty prawa do świadczenia, bowiem nie ma zakazu zatrudniania osób pobierających emeryturę lub rentę.
Edyta Pisarczyk |