Środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracodawca gromadzi na odrębnym koncie i przeznacza je na szeroko rozumianą działalność socjalną na rzecz osób zatrudnionych. Najczęściej spotykane formy pomocy to bony i talony.
Środki funduszu mogą być przeznaczane również na innego rodzaju potrzeby socjalne osób zatrudnionych, w tym dofinansowanie do wypoczynku dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia. Każdy pracownik ma prawo wystąpić o dofinansowanie wypoczynku dziecka. Osoby, które mogą korzystać z funduszu socjalnego to pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści, byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał takie prawo. Natomiast działalnością socjalną są usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową. Zatem okazją do korzystania z pomocy socjalnej jest wypoczynek letni dzieci.
Korzyści, które uzyska pracownik w związku z dofinansowaniem wypoczynku dziecka, to nie tylko dodatkowa pomoc. Kwota dofinansowania nie zostanie również doliczona do podstawy wymiaru składek ZUS. Ze składek ZUS zwolnione są bowiem świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. To nie wszystkie ulgi dla pracownika, kwota dopłaty do wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18 z ZFŚS zwolniona jest z podatku niezależnie od jej wysokości. Ze zwolnienia bez limitu korzysta dofinansowanie do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonych z nauką.
O dofinansowanie do wypoczynku mogą ubiegać się rodzice, którzy wysyłają dzieci zarówno na kolonie w Polsce, jak i za granicą. Nie ma więc znaczenia miejsce, w którym odbywa się kolonia.
Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z ZFŚS pracodawca ma obowiązek uzależnić od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z nich. Zatem nie każdy zakwalifikowany wydatek z ZFŚS w razie kontroli będzie uznany za wydatkowany prawidłowo. Pracodawca powinien pamiętać, aby wypłacone kwoty, które zwolnione są ze składek i podatku, potrafił zakwalifikować według jednego z kryteriów socjalnych.
Nie każdy pracodawca musi tworzyć fundusz socjalny. To nie oznacza, że nie może on przyznać pomocy pracownikom. Jeżeli jednak pomoc ta jest wypłacana ze środków bieżących firmy i nie korzysta ze zwolnienia ze składek, podwyższy podstawę wymiaru składek. A z podatku jest zwolniona do wysokości 750 zł.
Edyta Pisarczyk
Autorka jest aplikantką radcowską
Idziemy nr 28 (357), 8 lipca 2012 r.