Dodatkowe dni wolne

Ocena: 0
3475
Jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy to nie obniża ono wymiaru czasu pracy – tak brzmi przepis kodeksu pracy zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny.
Zgodnie z wyrokiem regulacja ta pozbawia bowiem pracowników prawa do gwarantowanego przez kodeks pracy wolnego z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy.

Przepis ten utraci moc z dniem ogłoszenia sentencji wyroku Trybunału w Dzienniku Ustaw. Zatem pracownicy na nowo uzyskają prawo do dnia wolnego za święto, które przypada w dniu wolnym wynikającym z obowiązującego ich rozkładu czasu pracy. Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża bowiem wymiar czasu pracy o osiem godzin. Taka regulacja obowiązywała do 31 grudnia 2010 roku.

Przepis ten będzie miał zastosowanie do świąt Bożego Narodzenia czy 1 i 3 maja. Dni te bowiem często występują w tym samym tygodniu. Jeżeli pracownik będzie zobowiązany pracować od poniedziałku do piątku, a w tym tygodniu wystąpią dwa święta w piątek i sobotę, to pracodawca za sobotnie święto wyznaczy mu inny dzień wolny od pracy.

Pracownika obowiązuje przeciętnie pięciodniowy tydzień pracy i dobowa ośmiogodzinna norma pracy. W zależności od systemu czasu pracy i okresu rozliczeniowego czas pracy pracownika w poszczególnych dniach i tygodniach może się różnić. Jednak prawidłowo ustalony wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym nie może przekroczyć norm ustalonych w kodeksie pracy.

Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy oblicza się jako iloczyn pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym przez 40 godzin, a do uzyskanego wyniku dodaje się iloczyn ośmiu godzin i liczby dni pozo- stałych do końca okresu rozliczeniowego przypadających od poniedziałku do piątku, zatem z wyłączeniem sobót i niedziel. W taki sam sposób oblicza się czas pracy pracownika, który pracuje od poniedziałku do piątku, a także pracującego np. od wtorku do soboty. Stąd może wystąpić różnica w liczbie dni, które zobowiązani są przepracować pracownicy w różne dni.

W okresie rozliczeniowym wymiar czasu pracy ulega również obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest aplikantką radcowską

Idziemy nr 45 (374), 4 listopada 2012 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: