Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy to podstawowe świadczenie przysługujące osobie spełniającej warunki. Jednak nie jedyne.
Obok renty z tytułu niezdolności do pracy, emerytury, renty z tytułu wypadku przy pracy albo innej działalności, renty z tytułu wypadku w drodze do pracy lub z pracy, renty z tytułu choroby zawodowej, renty szkoleniowej można starać się o dodatek pielęgnacyjny.W tej chwili jest to kwota 206,76 złotych, która podlega corocznej waloryzacji. Kwota dodatku ulegnie zatem zmianie od 1 marca 2015 roku. Dodatek pielęgnacyjny jest przyznawany osobie, która ukończyła 75 lat – w tym przypadku ZUS działa z urzędu albo na wniosek osoby, która została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. Jeżeli z wnioskiem do ZUS wystąpi osoba, która nie ukończyła 75 lat, podstawą przyznania dodatku jest orzeczenie lekarza orzecznika ZUS.
Pierwsze kroki należy jednak skierować do lekarza leczącego, który powinien wypełnić zaświadczenie o stanie zdrowia na formularzu ZUS Z-9. Co ważne zaświadczenie wydane przez lekarza jest ważne tylko przez jeden miesiąc. Po upływie tego terminu trzeba będzie wystąpić jeszcze raz do lekarza, z prośbą o ponowne jego wypełnienie. Zaświadczenie to należy dołączyć do wniosku, wystarczy wskazać swoje dane: imię, nazwisko, adres zamieszkania i do korespondencji, PESEL, numer świadczenia, podpisać się pod wnioskiem oraz dostarczyć te dokumenty do ZUS.
Dokumenty te można złożyć osobiście albo wysłać pocztą, najlepiej listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Sam wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego można złożyć również ustnie do protokołu w obecności pracownika ZUS, który dołączy do protokołu zaświadczenie lekarza o stanie zdrowia. Ma to znaczenie, kiedy list zostanie wysłany pod koniec miesiąca, a do ZUS trafi już w kolejnym, liczy się bowiem data jego nadania. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje od miesiąca, w którym wpłynął wniosek.
ZUS na przeprowadzenie postępowania w sprawie przyznania dodatku pielęgnacyjnego ma 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności mającej wpływ na przyznanie dodatku. Będzie nim najczęściej przeprowadzenie badania przez lekarza orzecznika ZUS, który na podstawie zaświadczenia lekarza leczącego i dokumentacji medycznej ustali, czy osoba badana jest całkowicie niezdolna do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.
Edyta Pisarczyk |