Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, jeżeli została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. Dodatek przysługuje również osobie, która ukończyła 75 lat.
Od 1 marca 2013 roku miesięcznie kwota dodatku wynosi 203,50 zł.Każdy emeryt, który ukończy 75 lat, ma prawo do dodatku pielęgnacyjnego – od miesiąca, w którym ukończył ten wiek. Nie trzeba więc w tym przypadku składać dodatkowego wniosku o wypłatę, ZUS sam ustali do niego prawo i będzie co miesiąc wypłacał go razem z emeryturą.
Równocześnie każdy emeryt, nawet jeżeli nie przysługiwało mu wcześniej prawo do renty, może wystąpić do ZUS o ustalenie niezdolności do pracy.
ZUS na podstawie złożonego wniosku, zaświadczenia o stanie zdrowia od lekarza prowadzącego, dołączonej dokumentacji medycznej skieruje taką osobę na badanie, które przeprowadzi lekarz orzecznik ZUS. Lekarz ustali wtedy, czy osoba ta utraciła częściowo lub całkowicie zdolność do pracy. Natomiast dodatkowe stwierdzenie przez lekarza naruszenia sprawności organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych oznacza niezdolność do samodzielnej egzystencji.
Jeżeli osoba nie zgadza się z orzeczeniem lekarza orzecznika, ponieważ ustalił on, że jest ona tylko częściowo niezdolna do pracy, natomiast w przekonaniu tej osoby jest ona całkowicie niezdolna do pracy i do samodzielnej egzystencji, to od tego orzeczenia przysługuje sprzeciw. Wnosi się go do ZUS w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia.
Sprzeciw zostanie skierowany do komisji lekarskiej ZUS, która może dokonać jego zmiany, ponieważ dokonuje oceny niezdolności do pracy i jej stopnia. Orzeczenie wydane przez lekarza orzecznika albo komisji lekarskiej jest podstawą do wydania przez ZUS decyzji w sprawie dodatku pielęgnacyjnego. Od tej decyzji również można się odwołać w sytuacji, gdy jest ona niekorzystna dla osoby zainteresowanej. Odwołanie w tym przypadku zostanie skierowane do sądu i to sąd oceni zasadność przyznania prawa do dodatku pielęgnacyjnego.
Co ważne, postępowanie przed ZUS jest bezpłatne. ZUS nie może obciążyć emeryta żadnymi kosztami, złożenie wniosku o dodatek pielęgnacyjny nie może również spowodować obniżenia wysokości emerytury czy zmiany decyzji emerytalnej. Podobnie postępowanie przed sądem dla emeryta jest bezpłatne.
Dodatek pielęgnacyjny to jedna korzyść, którą na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS uzyska emeryt. Z orzeczenia może skorzystać również w innych przypadkach. Osoba niesamodzielna korzysta z ulg na przejazdy komunikacją publiczną. Ponadto osoba całkowicie niezdolna do pracy korzysta ze zwolnienia z opłat za abonament radiowo-telewizyjny. Wystarczy zgłosić się na pocztę z orzeczeniem i wypełnić oświadczenie o prawie do zwolnienia z opłacania abonamentu.
|