Pracujący rodzice i opiekunowie, którzy wychowują przynajmniej jedno dziecko, mają prawo do tzw. dwóch dni dla matki z dzieckiem.
Czas na wykorzystanie tych dni za 2012 rok jest tylko do 31 grudnia. To uprawnienie wynikające z Kodeksu Pracy, zatem prawo do niego mają wyłącznie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Jest to rodzaj ułatwienia dla pracowników, którzy wychowują małoletnie dzieci. Po raz pierwszy prawo do zwolnienia rodzice uzyskują w roku, w którym urodziło się dziecko, a po raz ostatni mogą z niego skorzystać w roku, w którym dziecko skończy 14 lat, najpóźniej w dniu jego urodzin.
Pracownik nie musi dokumentować celu, w jakim bierze to zwolnienie. Pracodawca nie może bowiem decydować, czy udzielić zwolnienia albo odmówić do niego prawa. Nie ma również znaczenia powód zwolnienia, może nim być zarówno wspólna wycieczka, jak i choroba dziecka.
Pracownik może wykorzystać od razu dwa dni albo w wybranym terminie po jednym dniu zwolnienia z pracy w roku kalendarzowym. Powinien jednak udokumentować prawo do tego zwolnienia, czyli wykazać, że wychowuje dzieci/ dziecko, które nie ukończyło 14 lat, i uzgodnić z pracodawcą termin wykorzystania tych dni.
Prawo do dwóch dni wolnego przysługuje w roku kalendarzowym. Zatem pracownik powinien wykorzystać je w tym konkretnym roku. Jeżeli nie zdąży, dni te przepadają. Niewykorzystane nie przechodzą bowiem na kolejny rok kalendarzowy, a ponadto nie przekształcają się w prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane dni. Nie ma znaczenia, dlaczego rodzice nie mogli skorzystać z wolnych dni, czy była to choroba, czy zasiłek macierzyński.
Dwa dni opieki przysługują rodzicom wychowującym dziecko/dzieci. Zawsze są to dwa dni zwolnienia zarówno gdy rodzice wychowują jedno, dwoje, jak i pięcioro dzieci. W przypadku wieloosobowej rodziny, rodzice będą mogli korzystać ze zwolnienia do czasu ukończenia przez najmłodsze z dzieci 14 lat.
Z uprawnienia tego może skorzystać w roku kalendarzowym jedno z rodziców/opiekunów wychowujących dziecko. Nie ma znaczenia, które z nich. Jeżeli ojciec wykorzystał już zwolnienie, to o kolejne dwa dni nie może starać się matka dziecka. Natomiast nie ma przeszkód, żeby w 2012 roku zwolnienie wykorzystał ojciec dziecka, a w 2013 roku wykorzysta je matka.
Co ważne, dwa dni opieki nie pozbawiają pracownika prawa do wynagrodzenia. Za ten czas przysługuje mu pełne wynagrodzenie, w takiej wysokości, jak gdyby w tym czasie wykonywał pracę.
Edyta Pisarczyk |