Czy muszę płacić za RTV?

Ocena: 0
3415
Posiadanie w domu telewizora lub odbiornika radiowego w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu stwarza domniemanie, że są używane. Zatem osoby, które mają w domu sprawny odbiornik, nawet jeżeli deklarują, że z niego nie korzystają, mają obowiązek płacić abonament.
Obowiązek opłacania abonamentu powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika. Jeden abonament, niezależnie od liczby posiadanych odbiorników radiowych i telewizyjnych, opłacają osoby fizyczne w tym samym gospodarstwie domowym lub samochodzie stanowiącym ich własność oraz instytucje zajmujące się leczeniem, niebędące przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, także sanatoria, żłobki, publiczne i niepubliczne szkoły, uczelnie oraz domy pomocy społecznej w tym samym budynku, zespole budynków lub samochodach używanych przez te instytucje. Pozostałe podmioty, np. firmy, mają obowiązek opłacania abonamentu za każdy posiadany odbiornik telewizyjny i radiowy.

Osoby, które nie chcą opłacać abonamentu, nie powinny mieć w domu radioodbiornika czy telewizora. W przeciwnym wypadku, jeżeli kontrola stwierdzi, że w domu znajduje się taki odbiornik, mogą być zobowiązane do zapłaty abonamentu. Pobieraniem opłat za abonament zajmuje się Poczta Polska. Jeżeli okaże się, że abonament nie został opłacony, to świadczenia te będą ściągane w trybie egzekucji administracyjnej na podstawie decyzji wydanej przez kierownika poczty. Od decyzji tej służy odwołanie, takie pouczenie powinna zawierać decyzja.

Ustawa abonamentowa przewiduje szereg zwolnień od opłacania abonamentu. Jednak trzeba pamiętać, żeby zgłosić ten fakt na poczcie. Zwolnienie to przysługuje bowiem od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono na poczcie oświadczenie o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnienia i przedstawiono dokumenty potwierdzające uprawnienie do tych zwolnień. Osoby korzystające ze zwolnień od opłat abonamentowych mają również obowiązek zgłosić placówce na poczcie zmiany stanu prawnego lub faktycznego, które mają wpływ na uzyskane zwolnienia, w terminie 14 dni od dnia, w którym taka zmiana nastąpiła.

Jednak jeżeli dostaniemy decyzję zobowiązują- cą nas do zapłaty zaległego abonamentu z odsetkami, to w pierwszej kolejności należy się od niej odwołać, zgodnie z zawartym w niej pouczeniem. Jeżeli to nie przyniesie skutku, opłaty mogą zostać umorzone albo rozłożone na raty. Jest to możliwe w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe. Dokonuje tego Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na wniosek osoby zobowiązanej do dokonywania opłat. Wniosek o umorzenie lub rozłożenie na raty należności za abonament składa się właśnie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie i należność umorzona lub rozłożona na raty, to dokument ten należy złożyć na poczcie w terminie 14 dni od jego otrzymania.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest aplikantką radcowską
Idziemy nr 51 (380), 16 grudnia 2012 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: