W tym roku termin na złożenie zeznania podatkowego za 2012 rok upływa we wtorek 30 kwietnia. Nie można więc odłożyć rozliczenia się z urzędem skarbowym na dni po powrocie z długiego weekendu.
Również z innych powodów nie warto rozliczenia odkładać na ostatni moment. Przy rozliczeniu przez Internet może się okazać, że PIT do urzędu skarbowego trafi już 1 maja, a to oznacza dla podatnika konsekwencje.Podatnik, który złoży zeznanie po terminie, nie będzie mógł np. rozliczyć się wspólnie z małżonkiem albo skorzystać z odliczenia ulgi na dziecko. Terminowe rozliczenie jest ważne również dlatego, że podatnik będzie musiał zapłacić podatek z odsetkami. Warto więc przed upływem tego terminu złożyć zeznanie, nawet jeżeli nie mamy pewności co do jego prawidłowości, właśnie po to, żeby zachować termin. Jeżeli później okaże się, że w zeznaniu podatkowym będą błędy, podatnik może je skorygować również po 30 kwietnia. Nie może natomiast zmienić sposobu rozliczenia. Jeżeli małżonkowie rozliczyli się oddzielnie, a łączne rozliczenie byłoby dla nich korzystniejsze, do 30 kwietnia mogą ten błąd naprawić bez żadnych konsekwencji. Natomiast nieskuteczne będzie złożenie korekty zeznania podatkowego i wspólne rozliczenie po 30 kwietnia.
Inne błędy, które pojawiają się w zeznaniach podatkowych, to np. brak podpisu podatnika. Złożenie takiego rozliczenia będzie nieskuteczne i będzie miało taki sam skutek jak niezłożenie zeznania. Przy rozliczeniu wspólnym podatnik i małżonek powinni podpisać się we właściwych rubrykach, odpowiednio w miejscu na podpis podatnika i w miejscu na podpis małżonka. Zeznanie podatkowe może złożyć również pełnomocnik. Trzeba jednak pamiętać, że powinien on złożyć podpis we właściwym miejscu rozliczenia oraz podać informację o samym pełnomocnictwie.
Coraz więcej podatników korzysta z elektronicznych formularzy. I w tym przypadku warto sprawdzić, czy zeznanie podatkowe zostało sporządzone na obowiązującym formularzu. Przy rozliczeniu w formie papierowej nie należy korzystać z formularzy „zaoszczędzonych” w poprzednim roku. Obowiązujące formularze są dostępne w każdym urzędzie skarbowym. Ich wzory zmieniają się bowiem, a sporządzenie rozliczenia na nieaktualnym może spowodować wezwanie z urzędu skarbowego. To, czy rozliczamy się na formularzu obowiązującym, można sprawdzić na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.
Część ulg można odliczyć do wysokości limitów określonych w przepisach, nawet jeżeli wydatki z nimi poniesione były znacznie wyższe. Taką limitowaną ulgą jest odpis na użytkowanie Internetu. Jego maksymalna wysokość to 760 złotych w roku podatkowym. Podobnie jest z ulgą prorodzinną. Błędne odliczenie może spowodować obowiązek zapłacenia podatku albo zmniejszyć wysokość zwrotu. Jeżeli korzystamy z ulg, nie można również zapomnieć o załączeniu do rozliczenia załączników. Jeżeli podatnik tego nie zrobi, nie może skutecznie skorzystać z ulgi.
Błędami, na które warto zwrócić uwagę, są po prostu błędy rachunkowe w PIT-ach. Warto pamiętać, że podatek zaokrągla się zawsze do pełnych złotych, podobnie podstawę naliczenia podatku. Jeżeli nieprawidłowo zaokrąglimy, może się okazać, że źle zostanie naliczony podatek, a w konsekwencji np. obowiązek zapłaty podatku, albo błędnie zostanie naliczony jeden procent odpisu na organizację pożytku publicznego.
Edyta Pisarczyk |