Zawroty głowy

Ocena: 0
9969
Uczucie wirowania, niepewny chód, zaburzenia równowagi – to objawy, które każdy z nas zna.
Nie muszą być związane z chorobą. Wiele osób pamięta takie doznania z dzieciństwa. Szybkie obracanie się w kółko, jazda na karuzeli, a nawet taniec mogą powodować zawroty głowy, ustępują one po krótkim czasie i nie budzą niepokoju. Nie zawsze tak jest – zawroty głowy mogą być objawem choroby. Najczęściej – poza internistami, którzy zajmują się wszystkim – pacjenci skarżący się na zawroty głowy trafiają do ortopedy, neurologa lub laryngologa, czasem do wszystkich tych specjalistów po kolei.

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego występują przede wszystkim u osób starszych, jednak coraz częściej pojawiają się także u młodzieży spędzającej wiele godzin przed komputerem. Bóle głowy, drętwienie karku, szyi i rąk mogą występować wcześniej. Zawroty głowy to kolejny etap, nasilają się szczególnie przy nagłych ruchach głowy.

Także urazy – na przykład podczas stłuczki samochodowej, pozornie niegroźnej – mogą powodować dolegliwości. Są one skutkiem nagłego ruchu głowy do tyłu, a następnie ku przodowi, kiedy dochodzi do uszkodzenia więzadeł kręgosłupa szyjnego; zawroty głowy pojawiają się dopiero po pewnym czasie.

Badanie lekarskie poparte badaniem radiologicznym kręgosłupa szyjnego są pomocne w postawieniu rozpoznania. Czasem konieczne są badania, które może zlecić tylko specjalista TK (tomografia komputerowa) czy MRI (rezonans magnetyczny). Jeśli przyczyną zawrotów głowy jest kręgosłup, podstawą leczenia jest rehabilitacja. Niektórzy pacjenci wymagają noszenia kołnierza ortopedycznego. Przy dużych zmianach wewnątrz samego kręgosłupa konieczna może być interwencja chirurga.

Zawroty głowy mogą być także skutkiem zaburzeń krążenia mózgowego. Tętnice doprowadzające krew do mózgu mogą być uciskane przez zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, mogą być także zwężone z powodu zmian miażdżycowych występujących wewnątrz naczyń. Tacy pacjenci poza zawrotami głowy skarżą się często na szum w uszach, bóle głowy, mogą pojawić się także nudności, wymioty, a nawet zaburzenia widzenia. Typowe jest nasilenie dolegliwości przy nagłych skrętach głowy na boki lub odchyleniu głowy do tyłu.

Badaniem pomocnym w ustaleniu rozpoznania jest doppler tętnic doprowadzających krew do mózgu. Badanie pokazuje przepływ krwi przez naczynia i ich drożność. Istotne zwężenia (przekraczające 70 proc.) wymagają leczenia zabiegowego, mniejsze leczy się farmakologicznie.

Zawroty głowy mogą mieć jeszcze wiele innych przyczyn, ale o tym za tydzień.

Izabela Pakulska - lekarz
Idziemy nr 3 (384), 20 stycznia 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: